"Kalb-i Umumi" ve "Vicdan-ı Umumi" ne demektir?

Soru Detayı

- Kalp, vicdan, fıtrat ve ruh bağlantılı olarak açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kalp, insan mahiyetinin merkezinde yerleşmiş, karar verme veya vermeme vazifesini gören, akıl ve vicdan gibi kanallar ile beslenen bir latifedir. Akıl, dış âlemden gelen malumatları, vicdan ise iç âlemden gelen İlahi ikazları kalbe gönderir.

Vicdan; insanın fıtratına doğuştan derç edilmiş, hakikatlerin hissedilmesine ve anlaşılmasına yarayan bir miyar bir mizandır. Ya da Allah’ın insana hakkı ve doğruları fısıldamasıdır vicdan. Vicdan bir nevi insanın iç âleminin mizanlarını kalbe gönderen bir iç kanaldır.

Bu iki kanaldan gelen malumatlar, kalp denilen latifede depolanır, kalp de bu malumat ışığında şekillenir, ona göre yaşar. Bu yüzden, imanın mahalli, esma-i ilahinin tecelligâhı ve muhabbetullahın merkezi olan kalp, insan mahiyetinin en mühim latifesidir. İman ve hidayet kalpte oluşur, yani mahal-i hidayet ve iman kalptir.

Umumi ifadesi, bütün insanların kalp ve vicdanlarının kolektif bir şekil alması ve bir yekün teşkil etmesidir. Maşer-i vicdan da bu anlamda kullanılır.

"Umumi vicdan ve kalp" içtimaî kanaat, içtimaî ahlak, hakkaniyet ve adalet manalalarına da gelir.

Fıtrat, insan mahiyetinin Allah tarafından şekillendirilmesidir ki, buna "tabiat-ı beşer, huy, yaratılış" da denilmektedir. Fıtrata ilahi mizan nazarı ile de bakabiliriz.

Ruh ise, insan mahiyetinin temeli ve esasıdır. İnsanı bir bina olarak tahayyül edecek olursak, ruh bu binanın yükünü taşıyan temel gibidir. Fıtrat-ı insan ruh üzerine kurulmuştur. Bilgisayarda ana kart ne ise, insanda da ruh odur diyebiliriz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
İnsanların akış ve vicdanlarını fitrat üzere korumak en büyük sosyal görevlerden mi. Bozmya çalişanlar insanlığa en büyük zarar verenler.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Adem68474

Vicdanda şerri meyil varmıdır?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bozulmamış vicdan hakkın ve hayrın miyar ve mizanıdır bu sebeple vicdanda şer eğilimi olmaz. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...