"Kalpten maksat, sanevberî (çam kozalağı) gibi bir et parçası değildir. Ancak, bir latife-i Rabbaniyedir ki, mazhar-ı hissiyatı vicdan, makes-i efkârı dimağdır." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Kalpten maksat, sanevberî (çam kozalağı) gibi bir et parçası değildir. Ancak, bir latife-i Rabbaniyedir ki, mazhar-ı hissiyatı vicdan, makes-i efkârı dimağdır." (İşaratü'l-İ'caz, Bakara Suresi 7. Ayet)

Kalp denildiğinde, insanın bedeninde bulunan çam kozalağını andıran bir et parçası akla gelmemelidir. Kalp denilen şey çoğu Rabbani latifelerin, duygu ve hissiyatların merkezi ve kaynağı hükmündedir. Kalp, özellikle iki kanala hayat verip besler; birisi iç ses olan vicdan diğeri ise fikirlerin yansıdığı dimağdır. Yani kalp anlama ve kavrama olarak akla yön verir ki, Üstad'ımız "Nur-u akıl kalpten gelir." diyerek buna işaret eder. Hissiyat ve latifeler noktasında da vicdana can verir. Bu iki İlahi latife de, ayrıca kalbe kendilerine münasip veri sağlamakla vazifelidir.

Vicdan, Allah’ın hakkı ve doğruları insana fısıldamasını ifade ederken, dimağ da kâinatta sergilenen muazzam hikmet ve sanatlardan aldığı verileri kalbe ulaştıran bir alet ve araç niteliğindedir.

Yani insanın kalbini ve gönlünü şekillendiren ve besleyen iki şey vardır; bunlar vicdan ve akıldır. Ayrıca bu iki şeyin inkişafına ve vazifelerini sağlam yapmalarına vesile olan kalptir. Akıl, dış âlemden aldığı bilgilerle kalbi aydınlatırken, kalp de akla istikamet yolunu gösterir. Vicdan da iç alemin temsilcisi olarak kalbe istikamet ve mizan verirken, kalp de o geniş özelliğiyle vicdana çok sağlam destek verir.

Kalp bu iki kanaldan aldığı veriler ile karar verir, tercihte bulunur ve tasdik işlemini yapar. Vicdanı temiz ve akli melekeleri sağlam bir insanın kalbi hükümleri de ona göre sağlam ve sağlıklı olur.

Netice, kalp bir kumandan, latifeler ise askerleri hükmündedir.

İlave bilgi için tıklayınız:

- "Vicdan nezzardır; kalb penceresidir." İzah eder misiniz?

- Akıl-kalp münasebetini izah eder misiniz?

- "Kalp" ne demektir, izah eder misiniz?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...