"Kale" ve "kalet" fiillerinin başka tefsirlerde izahı yapılmış mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Demek zayıfların cemiyeti ve şahs-ı mânevîsi kavî olduğu gibi, (HAŞİYE) kavîlerin cemiyeti ve şahs-ı mânevîsi ise zayıftır. Bu sırra bir işaret-i lâtife ve zarif bir nükte-i Kur'âniyedir ki, ferman etmiş: وَقَالَ نِسْوَةٌ فِى الْمَدِينَةِ ["Şehirdeki kadınlar dedi ki:" (Yusuf, 12/12)] Müenneslerin cemaatine, iki katlı müennes olduğu halde, müzekker fiili olan قَالَ buyurması; hem قَالَتِ اْلاَعْرَابُ ["Bedevîler dedi ki:" (Hucurât, 49/14)] buyurmakla, müzekkerlerin cemaatine, müennes fiili olan قَالَتِ tabiriyle, lâtifâne işaret ediyor ki, zayıf ve halîm ve yumuşak kadınların cemiyeti kuvvetleşir, sertlik ve şiddet kesb edip bir nevi recüliyet kazanır. Müzekker fiilini iktiza ettiğinden, وَقَالَ نِسْوَةٌ tabiriyle, gayet güzel düşmüş. Erkekler ise, hususan bedevî a'rab olsa, kuvvetlerine güvendikleri için, cemiyetleri zayıf olup, hem ihtiyatkârlık, hem yumuşaklık vaziyetini aldığından, bir nevi kadınlık hâsiyeti takındıkları için, müennes fiilini iktiza ettiğinden, قَالَتِ اْلاَعْرَابُ müennes fiiliyle tabiri tam yerindedir."

"Evet, ehl-i hak, gayet kuvvetli bir nokta-i istinad olan iman-ı billâhtan gelen tevekkül ve teslimle, başkalara arz-ı ihtiyaç edip muavenet ve yardımlarını istemez. İstese de gayet fedakârâne yapışmaz. Ehl-i dünya, dünya işlerinde hakikî nokta-i istinadlarından gaflet ettiklerinden, zaaf ve acze düşüp, şiddetli bir surette yardımcılara ihtiyacını hisseder; samimâne, belki fedakârâne ittifak ederler."

"HAŞİYE: Avrupa komiteleri içinde en şiddetlisi ve en tesirlisi ve bir cihette en kuvvetlisi, cins-i lâtif ve zayıf ve nazik olan kadınların Amerika'daki Hukuk ve Hürriyet-i Nisvan Komitesi olduğu, hem milletler içinde az ve zayıf olan Ermenilerin komitesi, gösterdikleri kuvvetli fedakârâne vaziyetle bu müddeâmızı teyid ediyor."(1)

Bu iki ayet hakkında birkaç tefsiri tahkik ettik. Bu fiil kipi hakkında ayrı ve etraflı bir yoruma rastlayamadık. Bu da Risale-i Nur'un ne kadar derin ve ince bir tefsir olduğunu akla gösteriyor.

(1) bk. Lem'alar, Yirminci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

serhat
elhamdülillah
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ihsan72
kale ve kalet tabirleri zahirde müennes ve müzekker ler için arapça nın gramer yapısına hiç bir şekilde uymuyormu , yoksa bazen bu şekilde istimali oluyormu ?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Uymuyor diye biliyoruz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...