"Kardeşlerinizin meziyetlerini şahıslarınızda ve faziletlerini kendinizde tasavvur edip, onların şerefleriyle şâkirâne iftihar etmektir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Önce şunu ifade edelim ki, kimde bir meziyet ve faziletler varsa Allah’ın ihsanıdır. Hiç kimse kendi meziyetinden dolayı gururlanamaz. İnsan meziyet ve faziletlerinden dolayı ancak Allah’a şükretmelidir.

Diğer bir husus; insanın çok az da olsa niyet ve iradesi işin içinde olmasından dolayı, kendisine bir hisse çıkarıyor. Şayet kul ihlas ve samimiyet ile talep ve dua ederse, Allah onu muvaffak ediyor ve hanesine sevap yazıyor. İşte bu noktadan meziyet ve faziletler, insana izafe ediliyor, yoksa icat noktasından değil.

Aynı davaya gönül vermiş, aynı gaye için hizmet edenler, kardeşlerinde olan fazilet ve meziyetleri kendi meziyeti gibi görüp, iftihar etmelidir. Bu da ihlas ve samimiyetin bir alametidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

kbeyazgolge
Barla Lahikası'ndaki bir mektupta yazdığına göre Üstad hazretleri Hafız Ali Abi'ye Husrev Abi'nin yazdığı bir risaleyi gösterip "O'nun yazısı seninkinden daha güzel" diyerek beğendiğini söyler. Hafız Ali Abi ise bunun üzerine kendi yazdığını unutup Husrev Abi'nin yazdığını sanki kendi yazmış gibi sevinir ve istihsan eder. Ve kardeşinin şerefiyle şakirane istihsan eder. Böylece hem "bir buz parçası nevinden olan enaniyetini kardeşlerinin şahs-ı manevisi havuzuna atıp eritme" hem de "kardeşlerinizin meziyetlerini şahıslarınızda ve faziletlerini kendinizde tasavvur edip, onların şerefleriyle şâkirâne iftihar etme" dersi verir. Üstad H. Ali Abi'nin bu hareketini o kadar beğenir ki yine aynı mektubun devamında "kardeşlerimizin içinde bu hisse sahip olanlar" diyerek Hafız Ali Abi'den sitayişle bahseder ve "İnşallah BU HİS hizmet edecek" der. Demek ki biz de mesela aynı derse gelen kardeşlerimizin meziyetlerini şahsımızda tasavvur edip onlarla iftihar etmeliyiz. Bu uhuvvettir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
isahalim

Bir kişinin, kardeşinin meziyet ve faziletleriyle iftihar etmesi güzelken, kendi meziyet ve faziletleriyle iftihar etmesi kötü, hem de çok kötü müdür? Yani yalnızca başkası için yapınca mı güzel olabilir bu tavır ?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Kişinin kendi fazileti ile İftihar etmesi şükür anlamında ise tahdis-i nimet kabilinden caiz olabilir ama kibir ve gurura müncer ise o zaman caiz olmaz. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...