"Kitab-ı Mübin ise,.. kudret ve irade-i İlahiyenin bir unvanı, bir defteri, bir kitabıdır." Üstad'ın "kudretin defteri" dediği Kitab-ı Mübin, bedihi kader midir? İmam-ı Mübin olan ilmi ilahinin defteri var iken, ayrıca kudret defterine ihtiyaç niçin var?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nazari ve bedihi ifadeleri insanın durumuna göredir. İnsan şu maddi âlemin içinde birçok kayıtlarla kayıtlı olduğu için, manevi âlemler ona uzak ve nazari düşüyor. O âlemleri ancak akli ve mantıki deliller ile idrak edebiliyor. İmam-ı Mübin manevi olan kadere bir unvan olmasından dolayı, insanın maddi cihetine nisbetle nazari kalıyor. Kitab-ı Mübin ise şu maddi âlemden ibaret olduğu için, insanın sürekli gözünün önündedir. Bu yüzden bedihi kader denilmiştir.

Kitab-ı Mübin, zaten kudret sıfatının kâinattaki tecellisidir ve bir unvanıdır. Yoksa ayrı bir kitap var da kudret onun içinde işliyor demek değildir. Bütün maddi ve kevni âleme Kitab-ı Mübin deniliyor. Yani bir defter fazlalığı söz konusu değildir.

Kitab-ı Mübin, İmam-ı Mübin'den müstakil veya farklı olarak bir plan ve projeyi ihtiva etmiyor ki, "Ona ne lüzum vardır?" denilebilsin. Kitab-ı Mübin, İmam-ı Mübin'in planına göre maddi şekil giydiriyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

tilmizz
Allah razı olsun.teşekkür ederim.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...