"Kör adama, hey kör demediğiniz gibi... Çünkü eziyettir." Buradaki eziyet nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Sual: Bir kısım Jön Türk der: “Demeyiniz Hıristiyanlara hey kâfir! Zira ehl-i kitaptırlar.” Neden kâfir olana kâfir demeyeceğiz?

Cevap: Kör adama, hey kör demediğiniz gibi... Çünkü eziyettir. Eziyetten nehiy var..." (Münazarat)

Kör bir adama körlüğünü rencide edecek bir tarzda, "Hey kör!.." diye hitap etmek eziyettir. insanların kusurları yüzlerine vurulmaz. Hristiyanın yüzüne de kâfir diye hitap etmek, köre kör demek gibi eziyettir kusurunu yüzüne çarpmaktır.

Bu sebeple Ehl-i kitap olanların yüzüne kâfir diye hitap etmek, eziyet olacağı için uygun değildir. Mesela, hanımın Hristiyan ve sen sürekli kâfir diye hitap ediyorsun. Herhâlde bu hitabından dolayı gücenip darılacak ve onun için büyük bir eziyet olacak. Buradaki eziyet, rencide etmek anlamındadır.

Bu konuda Efendimiz (a.s.m) "Kim zimmi olan birine eziyet ederse ben onun hasmı olurum." diye buyurmuştur. (el-Münâvî, Feyzü'l-Kadîr: 6:19, hadis no: 8270.)

Üstad'ımız bu konuda şöyle devam etmektedir:

"Kâfirin iki manası vardır: Birisi ve en mütebadiri (ilk akla gelen mana) dinsiz ve münkir-i Sâni (Yaratıcıyı inkâr) demektir. Şu mana ile Ehl-i kitaba ıtlak etmeye (mutlak kâfir demeye) hakkımız yoktur. Çünkü onlar Allahı inkâr etmiyorlar. Ateistler gibi küfr-ü mutlakta değiller.

İkincisi: Peygamberimizi ve İslamiyeti münkir (inkâr eden) demektir. Şu mana ile onlara ıtlak etmek hakkımızdır. Onlar dahi razıdırlar. Lakin örfen evvelki mananın tebâdüründen (ilk mana olarak akla gelmesinden), bir hakaret ifadesi ve eziyet olmuş olur." (bk. age., a.y)

İlave bilgi için tıklayınız:

- Ehl-i kitab (Hrisityan-Yahudi)'ın yüzlerine karşı kafir denir mi?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin

Aynı şey bize de geçerli. Onlara göre de biz kafiriz. 

Onların da bize öyle söylemesi hoşumuza gitmez. 

Biz doğru olarak söylesek dahi incitici. 

Allah razı olsun. 

Hidayete gelmesine de engel olmuş oluruz. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...