"Küfürden çekindikleri gibi, küfrün arkadaşı olan kizbden çekinmeleri..." Küfrün arkadaşı olan kizb ifadesini nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu cümleler, sahabelerin ne derece yüksek bir ahlaka sahip olduklarını ifade ediyor.

"Küfrün mahiyeti yalandır. İmanın mahiyeti sıdktır. Şu burhan kâfi değil midir ki, hayatımızın bekası imanın ve sıdkın ve tesanüdün devamıyladır?"(1)

Küfür ve inkârın aslı, yalan üzerine bina edilmiştir. Bu yüzden, en büyük yalancı, küfür ve inkârları ile Allah’ın kudret ve sıfatlarına iftira atan kâfir ve münafıklardır.

Mesela, cehennemi yaratmak Allah’ın kudretine bir zerre kadar kolay iken, kâfirler bunu inkâr ettikleri için en büyük yalancıdırlar. Veya hâlihazırda inşa edilmiş ve bizi beklemekte olan ahiret âlemini inkâr etmeleri en büyük bir yalan ve iftiradır. Allah’ın yapabileceği bir şeyi -haşa- “yapamaz” demek, yalanın en büyüğü ve en çirkinidir. İşte küfrün mahiyetinin yalan olması bu noktalardandır.

İmanın mahiyetinin sıdk ve doğruluk olması ise, yukarıda zikredilenlerin tam tersidir. Yani “Allah ahireti yaratır ve yaratmış” demek, onun kudretinin hakikat-i haline mutabık konuşmak ve inanmak demektir. Müslümanların imanının ve itikadının temeli ve esası doğruluk üzerine kurulmuşken, kâfirlerin itikatları hep yalan ve iftira üzerine bina edilmiştir. Öyle ise hayatımızın her sahasında doğruluk ve istikamet olmalıdır ki, hem dünyada hem de ukbada mesut ve bahtiyar olalım.

1) bk. Münazarat, Sualler ve cevaplar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan

Harika risale şerhi yapıyorsunuz. Allah razı olsun. Selametle.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...