Esma-i İlahiyenin geniş ve dar dairelerdeki tecellilerine Kur’an-ı Kerim'den örnekler verebilir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Fatiha suresinde Rab isminin bütün âlemlerdeki tecellileri “Rabbülâlemin” ismiyle nazara verildiği gibi, son sure olan Nas suresinde de bu ismin insandaki tecellisi “Rabbünnas” ismiyle nazara verilmiştir.

İnsan bütün âlemlerdeki her türlü terbiyeleri anlamaktan aciz kalabilir, ama kendisinin bir damla su halinden mükemmel hale gelişini rahatlıkla düşünüp tefekkür edebilir.

İnsan, “İyyake na’büdü” derken de benzer bir durumla karşı karşıya kalır. Görünen ve görünmeyen bütün mahlûkatın Allah’a ibadetlerinin mahiyetini tam olarak kavrayamaz. Ama namazda dâhil olduğu cemaatin Allah’a ibadet ettiklerini, aynı şekilde kendi vücudundaki bütün organların ve duyguların da görevlerini yapmakla bir ibadet üzere bulunduklarını düşünmesi ve bunları tefekkür etmesi daha kolaydır.

“İşte Kur'an-ı Hakîm, bu sırr-ı azîmi ifade içindir ki, kâinatın daire-i a'zamında meselâ semavat ve arzın hilkatinden bahsettiği vakit, birden en küçük bir daireden ve en dakik bir cüz'îden bahseder; tâ ki, zahir bir surette hâtem-i ehadiyeti göstersin. Meselâ: Hilkat-ı semavat ve arzdan bahsi içinde hilkat-i insandan ve insanın sesinden ve sîmasındaki dekaik-ı nimet ve hikmetten bahis açar; tâ ki, fikir dağılmasın, kalb boğulmasın, ruh mabudunu doğrudan doğruya bulsun. Meselâ: وَمِنْ اٰيَاتِهِ خَلْقُ السَّمٰوَاتِ وَاْلاَرْضِ وَاخْتِلاَفُ اَلْسِنَتِكُمْ وَاَلْوَانِكُمْ âyeti mezkûr hakikatı mu'cizane bir surette gösteriyor."(1)

(1) bk. Sözler, On Dördüncü Lem'anın İkinci Makamı.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...