"Kur’ân-ı Mu’cizü’l-Beyân, اَنْزَلْنَا kelimesiyle, demirdeki azîm ve çok ehemmiyetli nimet cihetini ihtar etmek için اَنْزَلْنَا demiş. Çünkü yalnız demirin zâtını nazara vermiyor ki, 'ihrac' desin." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Biz demiri de indirdik ki, onda hem kuvvet ve şiddet, hem de insanlar için faydalar vardır.” (Hadîd, 57/25)

Üstad Hazretleri bu ayeti birkaç yönden izah ediyor:

Birisi, ayette demirin nimet olma yönüne işaret etmek için “indirdik” tabiri kullanılıyor. Nimet ciheti ise aşağıdan yukarıya çıkmıyor, belki rahmet hazinesinden geliyor. Rahmet hazinesi elbette âlî, yukarı ve mânen yüksek mertebededir. Nimet yukarıdan aşağıyadır ve muhtaç olan beşerin mertebesi aşağıdadır. Elbette nimeti bahşetmek yukarı ile, ihtiyaç ise aşağı ile sembolize edilir.

Burada demirin zatı konu edilmiyor, demirin nimet ve fayda ciheti konu ediliyor.

Diğer bir bakış açısı da insanlık için yağmur ve kar neyi ifade ediyor ise, demir de aynı şeyi ifade ediyor manasına gönderme yapılıyor. Yani yağmur ve kar size nasıl rahmet olarak indiriliyor ise, demirin nimet olma yönü de size rahmet olarak indirilmiş demektir.

Bir başka bakış açısı, demirin ilk kaynağının semadan gelmiş olduğudur. Evet dünya güneşten kopup gelen bir gezegen olmasından dolayı, dünya içindeki bütün kıymetli madenleri semadan irsiyet almıştır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Allahın izin ve inayetiyle DEMİR in işlenme ve medeniyete dönüşme sırası başta Türkiye ve İslam Ülkelerinde.Üstad bize bu müjdeyi de veriyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...