"Yağmur bir nevi hayat ve rahmet olduğundan, vakt-i nüzulü bir muttarid kanuna tabi kılınmamış, ta ki her vakt-i hacette eller dergâh-ı ilahiyeye rahmet istemek için açılsın." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Yağmurun yağma vakti, Güneş'in planlı ve düzenli bir şekilde doğup batmasında olduğu gibi, belli bir zamana ve belli bir kurala bağlanmamış. Ta ki insanlar yağmur konusunda Allah’a olan muhtaçlıklarını hatırlayıp dua ile el açıp ondan istesinler, ona karşı acizliklerini hatırlasınlar.

Şayet yağmur Güneş'in doğup batmasında olduğu gibi dakikası dakikasına ayarlı ve belli bir kurala tabi kılınmış olsa idi mesela, yılın belli bir günün belli bir saatinde yağması kati olsaydı, o zaman insanlar yağmurun o muazzam rahmet ve nimet yönünü asla hatırlamaz ve farkına varıp şükrünü eda edemezlerdi.

Bu yüzden Allah yağmurun yağma vaktini belli bir kurala tabi kılmamıştır. Mutlak ve belirsiz bırakıyor ki insanlar hem yağmur duasına çıksın hem de yağmur ve ona takılmış sayısız menfaat ve nimetleri düşünüp, Allah’a karşı minnet ve şükür içinde bulunsunlar.

Güneş de çok büyük bir nimet olduğu halde bir kural ve sisteme bağlı olduğu için, ondaki nimet ve rahmet cihetleri insanların aklına pek gelmiyor. Böylece o hususta çoğunluk gafil kalıyorlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...