Kur'ân'ın "İslâmiyet âlem-i mânevîsinin güneşi, temeli, hendesesi" olmasını izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ve şu İslamiyet âlem-i manevisinin güneşi, temeli, hendesesi..." (İşârâtü’l-İ’caz)

Nasıl ki insanın maddi bir hayatı ve bu hayatı yaşadığı maddi bir âlem var. Bu maddi âlem kâinat olup, insan onun bir menzili olan dünyada yaşar.

Aynen bunun gibi, insanın manevi bir hayatı ve bu hayatı yaşadığı manevi bir âlem vardır. Bu manevi âlem din olup, insan manevi hayatını dini içinde yaşar. Allah katında tek hak din de İslamiyet’tir.

Hem nasıl ki maddi âlemin güneşi var, binalarının temeli var, hendesesi var; aynen bunun gibi, manevi âlemin de güneşi var, temeli var ve hendesesi var.

Manevi âlemin güneşi Kur’an’dır. İslamiyet âlem-i manevisinin güneşi olan Kur’an insanın manasını aydınlatır, kalbine hayat verir ve ona hak yolu gösterir. Maddi güneş olmadan hayat olmayacağı gibi, Kur’an güneşi olmadan da manevi hayat olmaz ve olamaz.

Kim ki Kur’an güneşini terk ede, artık o manen bir ölü ola!

Hem nasıl ki maddi binaların bir temeli var; temel olmadan bina ayakta duramaz. Aynen bunun gibi, İslamiyet binasının da bir temeli var. Bu temel Kur’an’dır. Kur’an olmadan İslamiyet binası olmaz ve Kur’an’a itaat edilmeden İslam yaşanamaz.

Kim ki Kur’an’ı sırtının ötesine ata, İslam binasını yıka!

Hem nasıl ki bir hendese ilmi var. Her şeyin planını ve şeklini öğretir. Kur’an da İslamiyet âlem-i manevisinin hendesesidir. İslamiyet nasıl yaşanır, Müslüman nasıl olur ve nasıl yaşar, hepsi bu kitabın içindedir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...