"Küre-i arz, hareket-i seneviyesiyle, ileride mecma-ı haşir olacak bir meydanın etrafında bir daire çiziyor." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu gibi ifadeler bir kaç şekilde anlaşılabilir:

Birincisi; dünyanın güneş etrafındaki hareketinden oluşan dairedir.

İkincisi; güneş ve dünya, yerlerinde sabit durmadığından ve bir rivayete göre Vega yıldızına doğru hareket ettiğinden dolayı, sayısız daire meydana gelmektedir. Bu durumda karşımıza iki ihtimal daha çıkmaktadır. Biri; ya bu dairelerden sadece biri meydanı haşir olacak veya bu dairelerinin tümünden meydana gelen alan meydanı haşir olacaktır.

Üçüncü bir görüş ise; meydanı haşir, insanlığı ilgilendirdiğinden dolayı Hz. Âdem (as)'den kıyamete kadar meydana gelen dairelerden oluşan alan, meydanı haşir olacaktır, diye anlaşılabilir.

Dördüncü bir görüş şöyledir. Dünya nasılki kendi etrafında dönmesi ile bir nevi gece ve gündüz hakikatini işliyor; yevmi daireye, gece ve gündüzle alakalı sahifeleri muamelatı devrediyor ise; merkezi olan güneşin etrafında dönmekle, kış ve baharı işlediği onunla alakalı mahsulatın vaziyet ve muamelatını mevsimlere döktüğü gibi; bu hareket kıyamete kadar devam etmekle kıyamette ve haşirde dünya, üzerindeki asırlardan beri yaşayan insanların amel ve etvarını hasenat ve seyyiatlarını kıyamet ve haşirde dökeceğini, bir nevi senevi hareketle ifade ediyor.

Yoksa, ille haşrin meydanı o dairedir, orada olacaktır anlamına gelmiyor. Bu misal haşir meydanının çok geniş ve muhit olacağını, bütün amalin günün birinde oraya döküleceğini ve herkesin amellerinin hıfz ve muhafaza edileceğini ifade anlamında fiili bir hadise ve mesajdır.

Cenab-ı Hak istediği yerde haşiri kurar. Kâinat çok geniş ve sonsuzdur. Yoksa haşirin adresi, yeri ve mekanı anlamına değildir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

abdull
çok güzel feyiz aldım
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...