"Lezzet mümkün ve kabil ise, yani hayat-ı âmmeden hissedar iseler,.." Burada "ise ve iseler" derken, tahmini bir ifade mi kullanılıyor, yoksa başka bir şey mi kastediliyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"…zerrat ve mevcudat, cemal-i mutlak ve kemal-i mutlak sahibi olan Zât-ı Zülcelal'in isimlerine vazifeperverlik cihetinde âyine olmalarıyla, o katre ve zerrecik şişe gibi gayet aşağı bir dereceden gayet yüksek bir derece-i zuhura ve tenevvüre çıkıyorlar. Madem vazife cihetinde gayet nuranî ve yüksek bir makam alıyorlar; lezzet mümkün ve kabil ise, yani hayat-ı âmmeden hissedar iseler, gayet lezzet ile o vazifeleri görüyorlar, denilebilir." (Lem'alar, On Yedinci Lem'a)

Üstad'ın buradaki ifadeler, şüphe ve zandan ziyade, konu bütünlüğü içinde katiyet ifade eder. Zira bir konu içindeki kelime ya da cümleler, konu bütünlüğü içinde değerlendirilir. Şayet konu bütünlüğüne münasip düşmeyen bir ibare olursa, o uygun bir şekilde tevil ve tabir edilir.

Üstad'ın söz konusu ifadeleri, hayat ve lezzetin cansız varlıklarda da bir şekilde tezahür ettiği manasındadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

sami
"Lezzet mümkün ve kabil ise, yani hayat-ı âmmeden hissedar iseler gayet lezzetle o vazifeleri görüyorlar denilebilir. " Burada "ise ve iseler" tahmini ifade değil kesinlik ifadesidir. Onun başında gizli bir Madem vardır. Şöyle ise şu sonuca ulaşabiliriz manasındadır. Yani; "Madem Lezzet mümkün ve kabil(dir öyle) ise, yani hayat-ı âmmeden (de) hissedar iseler gayet lezzetle o vazifeleri görüyorlar (sonucuna ulaşabiliriz)" manasında kullanılmıştır. Zaten devamında "Vazifede lezzet bulunduğuna en zâhir bir delil.." diye lezzetin bulunduğunun delillerini sıralamaktadır. Tahmini bir ihtimal manası olsaydı ardından en zahir delil diye delilleri sıralamazdı. Tahminin ve ihtimalin zahir delilleri olmaz. Eğer zahir delili varsa kesindir. Oradaki bütün deliler o mananın bir ihtimal değil kesin bir gerçeklik olduğunu ispatlar.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
eğirdir
Konudan izah edilen mana hissediliyordu fakat bunun ifadelendirilmesi güzel olmuş.Yani halk arasında kullanılan şu tabir gibi "Bende falanın oğluysam,bunu başaracağım." Yani madem ki falanın oğluyum manasındadır.Ve onun oğlu olduğu bellidir.Yani "Delillerini sıraladığımız gibi,madem ki lezzet mümkündür" manasında.Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...