"Lüzum olsa, bütün eşya ile bir tek şeye bakar, baktırır, medet verir ve kuvvetli yapar. Ve bütün eşyayı dahi, o vâhidiyet sırrıyla, bir tek şey gibi icad eder, tasarruf eder, idare eder." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Aynen öyle de وَ ِللهِ الْمَثَلُ اْلاَعْلٰى şu kâinatın Sânii, Vâhid olduğundan, her bir şeye karşı, bütün eşyaya müteveccih olan esmâyı tahşid eder. Ve nihayetsiz bir san'atla, kıymettar bir surette icad eder. Lüzum olsa, bütün eşya ile bir tek şeye bakar, baktırır, medet verir ve kuvvetli yapar. Ve bütün eşyayı dahi, o vâhidiyet sırrıyla, bir tek şey gibi icad eder, tasarruf eder, idare eder."(1)

Devletin ordusu, emniyeti ve diğer kurumları yani bütün gücü, bir unsurunda ya da bir memurunda toplanabilir.

Mesela, bir tek polis ya da bir tek asker, devlet gücüne dayanarak bir şehir ahalisini bir yerden alıp başka bir yere sevk edebilir. Devlet askerin arkasında zahir olduğu ya da durduğu için, asker bu muazzam işi yapabiliyor. Yoksa asker şahsi gücü ile bu işi asla yapamaz. Bu anlamda "Asker devlettir, devlet de askerdir." demekte bir sakınca olmaz.

Allah, bir mahlukunun arkasında bütün isim ve sıfatları ile zahir olsa, yani onu teyit edip desteklese, o mahluk Allah’ın desteği ve kudreti sayesinde her işe muvaffak olur her zorluğun üstesinden gelir. Mesela, Allah’ın basar sıfatı bir kulunun gözüne rehber ve ışık olsa, o kul bu İlahi destek sayesinde bütün kainatı birden görebilir. Sem sıfatı kulağına zahir ve yardımcı olsa, kainattaki bütün sesleri işitir ve hakeza.

Diğer bir bakış açısı: Bir memur devletin başındaki başbakandan acil bir yardım ve destek istese, başbakan da bütün devleti ona yardıma gönderse, o zaman o memur bir devlet kadar güçlü hale gelir. Başbakanın bizzat onun yanında olması gerekmiyor, bir emir ile bütün emrindekileri o memuruna musahhar edebilir.

(1) bk. Mektubat, Yirminci Mektup, İkinci Makam.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

HAKANN
iki örnekte güzeldi
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...