Block title
Block content

"Maddiyyunluk bir tâun-u mânevîdir." cümlesini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Maddiyunluk; maddeyi ilahlaştırmak, maddeye tapacak derecede değer atfetmek, maneviyatı inkar edip her şeyi maddeye irca etme hastalığıdır. Materyalizm adı altında felsefi bir doktrindir.

Materyalizm, her şeyin esası madde olduğunu iddia edip, ruhaniyatı ve maneviyatı inkâr eden dinsiz felsefe demektir. Bunlar her şeyi madde ile ölçerler. Masnuât-ı İlâhiye olan mahlukatı ve zerrelerin muntazam hareketini, tesadüf eseri gibi kabul ve tevehhüm edip dinsizliğe yol açmağa çalışırlar.

Evet bu asrın en büyük manevi hastalığı materyalizm ve inkarcılıktır ve milyonlarca insanı dinsizleştirmiştir. Bu ideolojinin taun hasatlığına benzetilmesi, bir dönemde taun denilen hastalığın salgın bir hastalık şeklinde insanlığa çok zarar vermesinden dolayıdır.

Taun hastalığı nasıl bir dönem maddi hayatları telef etti ise, maddiyunluk hastalığı da milyonlarca manevi hayatları telef etmiştir.

Bu manevi hastalığın deva ve çaresi ise Risale-i Nurlardır. Bu sebeple Risale-i Nurlar ekmek ve su gibi elzemdir. Evet, Risale-i Nurlar bu zamanda dinsizliğin önünde manevi bir settir, milyonlarca insanın imanla kabre girmesine vesile oluyor.

Materyalistlerle mücadele ancak Risale-i Nurların tarzı olan ilim ve ikna metodu ile mümkündür. Yoksa hissiyat ve cebir ile onlara galip gelinemez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Maddiyyunluk bir tâun-u mânevîdir | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2656 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

drerkan
"Telkin, hem de taklit, tenkide kabiliyet-i tevessüü nisbeten, o tâun da ediyor tevessü ve intişar. Telkini fenden almış, medeniyetten taklit" bu cümlenin meali nedir?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

"Telkin, hem de taklit, tenkide kabiliyet-i tevessüü nisbeten, o tâun da ediyor tevessü ve intişar. Telkini fenden almış, medeniyetten taklit"

Meali: Medeniyet eğitim, teknoloji ve iletişim araçlarını kullanarak materyalizmi öyle bir telkin ediyor ki bilim ve aydın dünyası korkusundan bu sapkın ideolojiyi eleştirmeye cesaret edemeden takliden kabul etmek durumunda kalıyor.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...