"Madem insan bekaya âşıktır; elbette bütün kemalatı, lezzetleri, bekaya tabidir. Ve madem beka Baki-i Zülcelal'e mahsustur. Ve madem Baki'nin esması bakiyedir. Ve madem Baki'nin aynaları Baki'nin rengini, hükmünü alır..." Açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Madem insan bekaya âşıktır; elbette bütün kemalatı, lezzetleri, bekaya tâbidir. Ve madem beka Bâkî-i Zülcelâl'e mahsustur. Ve madem Bâkînin esmâsı bâkiyedir. Ve madem Bâkî'nin aynaları Bâkî'nin rengini, hükmünü alır ve bir nevi bekaya mazhar olur. Elbette insana en lazım iş, en mühim vazife, o Bâkî'ye karşı alaka peydâ etmektir ve esmasına yapışmaktır. Çünkü Bâkî yoluna sarf olunan her şey bir nevi bekaya mazhar olur."

"İşte ikinci يَا بَاقِى أَنْتَ الْبَاقِى cümlesi bu hakikati ifade ediyor. İnsanın hadsiz manevi yaralarını tedavi etmekle beraber, fıtratındaki gayet şiddetli arzu-yu bekayı onunla tatmin ediyor." (Lem'alar, Üçüncü Lem'a)

İnsan fıtraten ebedî yaşamaya, müptela derecesinde âşıktır. İnsanın fıtratında bulunan bütün cihazlar, duygular, latifeler ve kemaller beka ile mana kazanıyor. Beka olmasa bütün bu değerler ve kemaller manasız ve köksüz kalıyor.

Allah’ın zatı baki olduğu gibi, zatı ile kaim olan isim ve sıfatları da bakidir. İsim ve sıfatlarına ayna olan mevcudat da “bir nevi bekaya mazhar olur.” Mesela, Rezzak ismi bakidir. Bu dünyada rızıklar fâni olmakla birlikte cennette bu isim ebediyen tecelli edecektir. Ruh da bakidir. Ancak, insan Baki olan Allah’ın rızası dairesinde hareket ederse ruhu cennette ebediyen baki kalacak, aksi halde cehennemde ebediyen azap çekecektir.

Bir ayna parçası, yüzünü Güneş'e çevirdiği sürece, o Güneş onun içinde kendini daimi olarak gösterecek, kendi hususiyetlerini de o aynaya bir derece taşıyacaktır. Bu yüzden tecellî olunan şeyin, tecellî edenin rengi ile renklenmesi bir kaidedir. İnsan da Baki'ye karşı iman ve salih amel ile alaka peyda ederse o da ebedî saadet yurdunda baki kalma lütfuna erer.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...