Madem şeytanın varlığı adem hükmündedir -yani icbar yok- o hâlde onun yaptığı büyük tahribatları nasıl izah edeceğiz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kibrit çöpü ve ondan çıkan ateş çok zayıf ve basittir, ama çalı çırpının yanmaya müsait fıtratı ve hâli, bu zayıf ateşi çok tehlikeli ve manalı kılıyor. O basit ateş, koca bir ormanı yakabiliyor.

Çalı çırpı ile kibrit çöpü arasında bir bent, duvar ve güvenlik hattı oluşturulursa, kibrit çöpü cirmi kadar bir yeri yakabilir ve potansiyel tehlikesi gider, kendi de bir anda basit bir aleve dönüşür ve söner.

İnsanın fıtratındaki nefis, şehvet, öfke ve diğer hayvani hissiyatlar çalı çırpı gibidir, şeytan ve vesvesesi de basit ve zayıf bir ateş gibidir. İkisi buluştuğu zaman insan bir canavara dönüşebiliyor. Yani şeytan ve üflediği vesvese gerçekten çok basit ve ehemmiyetsizdir, ama tetiklediği cihaz ve unsurlar çok tehlikeli ve risklidir. Bu yüzden, şeytan bir fısıltıdan ileri gitmeyen o vesvesesi ile azami bir tahribata sebebiyet verebiliyor.

Burada çözüm; nefis, şehvet, öfke ve diğer hayvani hisleri terbiye ve ıslah etmektir. Bu tehlikeli hissiyat terbiye edilmez ise, şeytan onları sürekli kullanır ve tahrik eder.

Ayet ve hadislerde şeytana atfedilen kuvvet ve tehlike bundan dolayıdır. Yoksa şeytan tek başına bir hiçtir ve mesleği ademidir, fakat işi tahrip ve yıkmak olduğu için çok basit vesveselerle azim yıkımlar yapabiliyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

etottoman
Teşekkürler düşündüğüm gibiymiş
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...