"Manen bana denildi ki; yetmez mi dert, derman sana." ifadesinden ne anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad'ın sözünü ettiği hayatî meseleleri dert edinmek başlı başına bir fazilettir, bir ilâhî ihsandır. "Dert benimdir, deva Kur’ân'ındır." cümlesiyle de açıkça ortaya koyduğu gibi, Üstad Hazretleri insanlığın küfür ve dalalet girdabına düşme tehlikesini dert edinmiş, bu derdin devasını bütün ruhu canıyla Allah’tan niyaz etmiştir. Her derdin dermanını yaratan Cenab-ı Hak, Üstad Hazretlerinin bu ulvî derdinin ve bu derin ıstırabının ilacını, onu Nur Risalelerinin telifine muvaffak kılmakla ihsan etmiştir. Onun derdi böylece dermana inkılab etmiş ve bu dert sonunda, haşiyelerde yazılan dermanlar kalbine ilham edilmiştir.

Dert mefhumu çok geniştir. İhlâslı ibadet yapmayı, ilâhî kurbiyete ermeyi, marifet ve muhabbet sahasında ilerlemeyi, cehennem azabından kurtulmayı dert edinmek gibi ulvî dertler, hakikatte birer derman gibidir. Dünya menfaati, nefsin tatmini, insanlara reis olmak, onların kendisine alkış tutmasını istemek gibi dertlere yakalanmak ise gerçek derttir. Bunların şu kısa dünya hayatında tam olarak gerçekleşmesi mümkün olmadığı gibi, gerçekleşen kısmı da insanın ebedî saadetini çoğu zaman tehlikeye atmaktadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Derbeder

Saolun çok açıklayıcı oldu. Bu dünyadaki dertler, eziyetler ile ilgili ciddi sorularım var! Kimseye anlatamadığım dertler var. İnsana bazı dertler için sabretme çaresi öneriliyor ama ciddi dertlerde ve depresyonda hiç anlamlı değil bu çareler! Bazı acılar insanın inanılmaz canını acıtıyor!

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
gokselbeydag

Başka bie açıdan bakarsak ta:
İnsanın dermana ihtiyacı hissetmemesi, derdi olmaması  yani    manen hasta olduğunu bilmemesi başlı başına bir derttir
Üstad bu sana dert olarak  yetmez mi diyor.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
sancaktarân

"Yetmez mi derd, derman sana."
Sözler - 208

 

Burayı "Yetmezmi dertler buyur sana derman.." diye mi yoksa "yetmez mi dert ve derman sana.." şeklinde mi anlamak gerek. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
 "Yetmezmi dertler buyur sana derman.." daha yakın bir mana gibi geliyor. Diğeri de zaten dert versede dermanda verdi anlamına geliyor. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...