"Melekler zikir ve tesbih ve hamd ve ibadet ve marifet ve muhabbetin envarıyla tagaddi edip telezzüz ediyorlar." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Lezzet almak, sadece nefis ve cisme münhasır değildir. Lezzetin çok çeşitleri ve geniş mertebeleri vardır. Nefis ve cismin lezzetleri, bu lezzetlerin sadece birkısmıdır.

İnsanın mahiyetinde hem cismani ve hayvani, hem de manevi ve insani duygular ve latifeler vardır. Bu hissiyat ve latifelerin hepsinin kendine mahsus bir lezzeti vardır. Midenin lezzeti yiyecek ve içecekler iken, gözün lezzeti görmektir, kulağın lezzeti işitmek, kalbin lezzeti muhabbet, aklın lezzeti manalar âlemidir ve hakeza. Kalp, vicdan, ruh, akıl gibi latîfelerin aldıkları lezzetler, bedenin aldıkları lezzetlerden daha ziyadedir. Demek lezzet, sadece nefis ve maddeye münhasır değildir.

Bedenin aldığı lezzetler anidir, fânidir. Ruhun ve kalbin gıdası olan iman, marifet, zikir ve tefekkür gibi ulvi lezzetler ise ebedîdir.

Meleklerin de kendilerine mahsus latifeleri ve bunların da kendine has lezzetleri vardır. Belki cismani lezzetleri insan gibi tadıp bilemezler; ama onlar da tesbih ve tahmidden, zikir ve tefekkürden lezzet duyup, gıda alırlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...