"Melekût" ile "mülk" kavramlarını açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstadımız'ın da ifade ettiği gibi, her şeyin dışına mülk içine melekût denilir. Buna göre yumurtanın kabuğu mülk, içi melekûttur. İnsanın şu görünen şekli mülk, iç organları melekût olur.

Bu tabirler olaylar için de kullanılır. Onların görünen halleri mülk, onların arkasında saklı olan hikmet yönleri ise melekût olur. Bizler normalde eşyanın ve olayların bize bakan mülk cihetini görüyoruz; melekût cihetini ise akılla ve iman nuru ile görebiliriz.

Risalelerde b iki kavram ayna misaliyle çok güzel açıklanır. Bilindiği gibi, aynanın iki yüzü vardır: Parlak yüzü ve renkli yüzü. Renkli yüzü çok farklı renklerde olabilir. Fakat bu farklılık parlak yüzü etkilemez, hata bazen ona kuvvet verir. Arka yüzünü ne kadar koyulaştırsak ön yüz o derece parlak görünür. Onun gibi olayların da iki yüzü vardır. Bize bakan yüzü aynanın renkli kısmına benzer.

Burada farklı renkler ve görünümler olabilir. Allah'a bakan yüzü ise aynanın şeffaf yüzü gibidir. Daima parlaktır. Söz gelimi hastalık, ölüm gibi olaylar insana bakan yüzü ile karanlık görülebilir. Fakat Allah'a bakan yüzünde hiç bir karanlık söz konusu değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...