"Memnu heykel, suretler, ya zulm-ü mütehaccir ya mütecessid riya ya müncemid hevestir. Ya tılsımdır, celp eder o habis ervahları..." Suretlerin tılsım olup, habis ervahı çekmesi ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Tılsım" burada, fevkalade kuvveti ve tesiri olan bir şey, manasında kullanıyor. Yani bazı resimlerde öyle bir çekicilik olur ki, kimse nefsine hâkim olamaz. Resimlerdeki kuvvet ve tesir, insanları bilhassa da ruhunu kokuşturanları, günaha davet edip teşvik eder demektir.

Bugün gençliğe en çok tesir eden ve günahlara çeken şey; sinema ve açık saçıklıktır. Yani daha çok görüntülü yayınlardır.

Hakikaten resim ve sinema sektörü, bir tılsım gibi insanları büyüleyip, kendisine çekerek helak ediyor. Müstehcen ve şehvet unsurlu yayınlarla gençliği baştan çıkarıyor. Üstad tılsımı burada "cazip ve çekici bir unsur" manasında kullanıyor. Işığın sinekleri çekmesi gibi, suret ve resimler de bu zamanda insanları günaha aynı şiddetle çekiyorlar.

İlave bilgi için tıklayınız:

- TILSIM.

- Toplumun Şekillenmesinde Kadının Rolü (Video: Dr. B. SABAZ).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Adem68474

HABİS ERVAHLAR tabirinden kasdedilen mana nedir?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Burada habis ervahlar ifadesi haram olan heykelciliği sanat olarak görüp bu haramı yaşatmaya çalışanlar ve suretperestliği moda sektörü haline getirip insanlığı özelliklede gençliği yoldan çıkaran kötü insanlara işaret ediliyor. Mesela genç kızlara yırtık pantolon ve göbeği açık kıyafetler tasarlayan modacılar şeytanın uşağı habis ruhlar olarak değerlendirilebilirler. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...