"Meselâ, Sûre-i Kehf’te وَثَامِنُهُمْ كَلْبُهُمْ kelimesi altında yapraklar delinse, Sûre-i Fâtır’daki قِطْمِيرٍ kelimesi az bir inhirafla görünecek..." Devamıyla izah eder misiniz?

Soru Detayı

1) Kehf suresindeki verilen kelime 6. Satirda iken Fatir suresindeki kitmir kelimesi 7. Satirda kalıyor ve denk gelmiyor. Hadi bunu hattatların dikkatsizliğine verip bir satırı ihmal edelim. Ama Yasin suresi ve Saffat suresindeki 3 muhdarun ve 1 muhdarin kelimelerinin biri 6. biri 5. , biri 4. ve biri de 3. satırda yer alıyor. Bunu nasıl anlamamız lazım. İzah eder misiniz?
2) Sebe'nin ahirinde, Fatir'in evvelinde iki mesna kelimesi olduğunu söylüyor Üstad hazretleri. Bir tanesi Sebe 46. Ayette geçiyor, fakat diğeri nerede geçiyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

1) Üstad'ın “az bir inhirafla görünecek” demesi, bu sorunun cevabıdır. Çünkü “az inhiraf” demek, az bir kayma demektir. Bu da bir satır gibi bir şeydir.

Yasin suresinde “muhdarun” kelimesinden biri 32. ayette 5. satırda, diğeri 53. ayette 14. satırda, birisi de Saffat suresi158. ayette 3. satırda, “muhdarin” 57. ayette 4. satırdadır.

Soruda yer alan “biri 6. biri 5. biri 4. ve biri de 3. satırda yer alıyor” ifadesinde bir-iki satır fark vardır. Bizdeki bir Mushafta görüldüğü gibi çok farklıdır. Acaba Üstad'ın kullandığı Mushafta onun dediği gibi bir tevafuk mı vardı? Bize göre kuvvetli bir ihtimaldir. Yoksa 5. satırdaki ile 14. satırdaki kelimeler arasında tevafukun olduğunu söylemek oldukça müşkül bir husustur.

Bununla beraber, Üstad'ın “Sure-i Yâsin'de iki defa مُحْضَرُونَ birbiri üstüne...” ifadesinden maksadı, kelimelerin bulundukları satırlardaki konumları olabilir. Buna göre birincisi satırın sonunda, ikincisi satırın sonundan ikinci kelimedir. Ve çok az bir inhirafla üst üste gelmiştir.

Saffat suresindeki birinci kelime 4. satırda, ikinci kelime ise 3. satırda, bir satır farklıyla bu iki kelime tevafukta olduğu gibi, her iki kelimenin de satırın sonlarına doğru bir yerde bulunması da ayrı bir tevafuk göstermektedir.

2) İki “mesna”dan biri Sebe suresi 46. ayette, diğeri Fatır suresinin 1. ayetinde yer almaktadır.

Bu kelimelerden birincisi sondan 4. satırda, ikincisi ise sondan 5. satırda yer almaktadır. Bir tek satır bir inhirafla tevafuk etmektedir.

Ayrıca her iki kelime de satırın baş tarafında bulunmaktadır ki bu da bir tevafuktur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Lazgin

"Yasin suresinde “muhdarun” kelimesinden biri 32. ayette 5. satırda, diğeri 53. ayette 14. satırda, birisi de Saffat suresi158. ayette 3. satırda, “muhdarin” 57. ayette 4. satırdadır."

Üstadın tevafuk olarak saydığı kelime 53. Ayet 14. Satır degil de gene Yasin suresinin 75. Ayetin sonundaki  5. Satırda olan "muhdarun kelimesi olsa gerektir. Yoksa 14. Satır olsa dediğiniz gibi tevafuk müşkil olurdu.  32. Ayetteki kelime de bendeki iki farklı nusha da da  6. Satır olarak görünüyor. Gene dediğiniz gibi "az bir inhiraf" ifadesi meseleyi hallediyor.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...