"Mükemmel terbiye, tedbir, idare ediliyor ki, bütün kâinat bir sahife gibi her an nazarında ve bütün âlemler birer satır gibi kalem-i kudret ve kaderiyle yazılır,.." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir kitabı açıp sayfaları çevirmek nasıl insan için nasıl çok kolaysa, Allah’ın kâinat kitabını açıp içindeki eşya sayfalarını çevirip, idare ve terbiye etmesi de O’nun için çok kolay ve basittir.

Kâinat bir kitap, içinde ise sayısız sayfalar bulunuyor. Mesela, gökyüzü bir sayfa olduğu gibi, zemin de içinde milyonlarca cümleleri, satırları ve harfleri ihtiva eden ayrı bir sayfadır. Dört yüz bin çeşit bitki ve hayvanat da ayrı ayrı sayfalar oluyor. Allah bütün bu kitap ve sayfaları aynı anda hem görüyor hem biliyor hem de kudret ve iradesi ile yaratıp tedbir ve idare ediyor.

Mesela; insan bir kitap, insanın gözü bu kitap içinde bir sahife. Bu sahifenin anlaşılması için bir ilim dalı kurulmuş, nice araştırmalar yapılmış, nice tezler sunulmuş.

Yine kâinat büyük bir kitap, dünya bu kitap içinde bir sahife, insan ise bu sahife içinde bir satırdır. İnsan öyle bir satır ki, âdeta bütün kâinat kitabı dürülüp bu satırın içine derç edilmiş. Yasin harfinin içine Yasin suresinin ince ve latif bir hat ile yazılması gibi, kâinat da ince ve latif bir surette insanın mahiyet satırına yazılmıştır. İnsanı açsak kâinat olur, kâinatı dürsek insan olur.

Üstelik bu kâinat kitabı bir kez yazılıp sabit kalmıyor, bir yazar bozar tahtası gibi mütemadiyen yazılıp siliniyor. Her an bilmediğimiz nice sayısız âlemler gidiyor, başka nice yeni âlemleri geliyor. Tâ ki, insanlar bu kitabın müellifi olan Allah’a dikkat kesilip, O’nun o hayret verici isim ve sıfatlarını görüp takdir etsin ve iman ve ibadette bulunsunlar...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
Kainat ve dünyayı terbiye etmek ne demek? Terbiye;benim bildiğim eğitimdir.Annenin çocuğunu eğitmesidir. Burada nasıl bir anlamda kullanılmış?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Terbiye ifadesinin çok geniş bir manası var. Beslemek, büyütmek, eğitmek, geliştirmek, varacağı hedefe ulaştırmak bunlardandır. Malum kainat ve dünya da aynı bir canlı gibi terbiye ediliyor. Mesela kainatın sürekli genişlemesi ve belli bir hedefe doğru gitmesi terbiye sayılır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...