"Gayet mânidar öyle mu’cizâne bir kitaba çevirmiş ki, her bir harfi yüz satır ve her bir satırı yüz sahife ve her sahifesi yüz bab ve her babı yüz kitap kadar mânâları ifade eder..." İzah eder misiniz?

Soru Detayı

Ve gayet manidar öyle mu'cizane bir kitaba çevirmiş ki, herbir harfi yüz satır ve herbir satırı yüz sahife ve her sahifesi yüz bâb ve her bâbı yüz kitab kadar manaları ifade eder. Hem bütün bâbları, sahifeleri, satırları, kelimeleri, harfleri birbirine bakar, birbirine işaret ederler. Şualar - 29

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kainat bir kitap, sema ve galaksiler kainat kitabının birer sayfaları, dünya bu sayfadan bir cümle, bitkiler ve hayvanlar bu cümlenin kelimeleri, her bir bitki ve hayvan ise bu kelimelerin harfleri durumundalar.

Bir karınca kainat kitabında bulunan bir harf gibidir, lakin karınca okundukça o da kendi için bir kitap gibi oluyor. Fen ilimleri bu ilahi kitabı ve içindeki manaları okuyor.

Üstelik kainat kitabı ve içindeki sayfa, paragraf, cümle, kelime ve harfler birbiri ile çok sıkı bir bağ ve ilişki içindeler. Mesela karınca bir harftir, ama güneş sayfası olmadan hayatını devam ettiremiyor. Bu yüzden kainat parçalanmaz bir bütün gibidir; ve her şeyiyle Allah’ın isim ve sıfatlarını bize talim ettiriyor.

İnsan bu kainat kitabını okuyup Allah’ın isim ve sıfatlarını talim etmekle sorumludur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...