"Mizanlı intizam" ile "intizamlı mizan" arasındaki farkı izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Mizanlı intizam" ölçülü, dengeli intizam, dakik düzgün olma hali manasını ifade ediyor. Kulağımızın belli frekanstaki sesleri duyabilmesi, gözümüzün belli ölçülerdeki cisimleri görebilmesi, burnumuzun belli tonlardaki kokuları koklayabilmesi ölçülü intizamın delillerindendir.
Aynı şekilde tırnaklarımızın uzayıp, dişlerimizin uzamaması; kaşlarımızın uzamayıp, saçlarımızın uzaması, dilimizin gıdalarla haşir neşir olduğu halde büyüyüp ağzımızdan çıkmaması yine ölçünün intizamla olduğunu gösterir.
Başımızın gövdemizden büyük olmaması, bacaklarımızın gövdemizi çekemeyecek kadar ince olmaması ve hakeza örnekler çoğaltılabilir.
"İntizamlı mizan"a gelince ölçüye, mizana daha çok vurgu olduğundan, özellikle dakik ölçülerin birinci derecede kast edilen mana olduğu kanaatindeyiz. Örneğin atomdaki protonların (+) elektrik yükünün milyarda bir oranında fazla olması halinde, atomların birbirini itmesini netice verirdi ki bu da kâinatın yok olması anlamına gelirdi.
Hipofiz bezinin komutasında çalışan büyüme hormonunun milyarda bir oranında büyümesi de insanı dev bir mahluka çevirirdi ki ahsen-i takvim manası zayi olurdu.
Atomlardan galaksilere kadar özellikle ince ve derin mahiyette olan ölçüler, esas olmak üzere "intizamlı mizan" ifadesinin şümulüne dahildir, diğerleri de derecesine göre bu manaya şamil olabilir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...