"Mücahede-i hayatiyeye mazhar olmazsa, yüz para kıymetinde yüz çekirdek olur." Hurma çekirdeği için "mücadele" yerine "mücahede" kelimesi neden kullanılmış olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu iki ifade de burada kullanılabilir. Mana itibariyle herhangi bir sıkıntı oluşmazdı. Fakat mücahede daha çok neticeye ve hedefe ulaşmak için meşru vasıtalarla gayret göstermek iken, cidal meşru ve gayrimeşru hedef için çarpışma anlamına da gelebiliyor. Bu nedenle çekirdeğin neşvünemasında "mücahede" ifadesi tercih edilmiş olabilir.

Mücahede, kelime olarak cihad etme, din düşmanına karşı koyma, çarpışma, uğraşma, çalışma ve gayret gösterme gibi manalara geliyor.

Çekirdeğin mücahedesi ise, onun çatlayıp gelişmesi ve büyümesi için yağmur, çamur, sıcak, soğuk gibi zorlu şartlardan geçmesidir. Çekirdeğin maruz kaldığı bu şeylerin tamamına mücadele ya da mücahede deniyor.

İnsan da hayat toprağında bir çekirdek, maruz kaldığı bütün maddi ve manevi zorluk ve sıkıntılar ise, bu çekirdeğin tekâmülünde birer muharrik kuvvettirler. Mücadele ya da mücahade bu merhalenin iki ifadesidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

oğuzhangözüpek
Bence İZAH pek uygun değil gibi.Şöyleki; Mücadele Cidal kelimesinden,Mücahade ise Cihad kelimesinden türetilmiş.Cidal;kavga,savaş,menfi mnuhalefet anlamlarını çağrıştırırken-Cihad:Yaratılış kanunlarına Allah cc Rızası için itaat etmeyi,gayreti,ve Menfiliklerle mücadeleyi( ki bu eylem Müsbet hareket olur),teavünü,yardımlaşmayı,tesanüdü çağrıştırıyor.Zira çekirdek;nem,ısı,ışık,toprak yardımıyla ulvi bir mücahade yapıyor. Fıtrat kanunlarına itaat ediyor.Bazen her şeyin aşırısı zarar olduğu gibi aşırılıklar da çekirdeği zorlar.Ama genelde bir yardımlaşma ve gayret söz konusudur.Üstad ;sanırım bu hususu dikkate alarak MÜCAHADE kelimesini kullanmış.Çünkü Her yaratılan bir şekilde yaratıcısını ZİKİR eder.Ve bunun için Fıtrat kanunlarına uyarak BİR NEVİ CİHAD eder.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hüseyincan
oğuzhangözüpek hocamın yorumu gayet mantıklı görünüyor... Üstadımız birbirine yakın kelimeleri kullanıyor ama ince farklar olabiliyor...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ihlasnur
Cedelleşmek diye bizlerde bir atasözü var. Bu kavga etmek manasındadır. Cededelin geçmiş zaman hali mücadeledir. Mücadele uğraş manasında gelmemekte kavga edilmiş manasındadır.CEHD ise gayret manasında bura kullanılmıştır. Bu sebeple kelime nizamına cehd/mücahede muvafıktır. kelime etimolojisine göre bu budur.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...