"Mu’cizâtıyla, âsârıyla kâinatın medar-ı fahri ve nev-i beşerin medar-ı şerefi olan Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâmı inkâr eden adam, elbette hiçbir cihette hiçbir nura mazhar olamaz." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hazreti Muhammed (asm)'in, göstermiş olduğu mucizeler, hayatında sergilediği güzel ahlak ve düşmanlarının dahi itirafı ile sabit olan yüksek seciye ve huylar ile insanlığın en seçkin en mükemmel ve en şerefli insanı olduğu sabittir.

Hazreti Muhammed (asm)’i insanlığın en mükemmeli ve en seçkini kılan özelliklerin kaynağı, membaı, kökeni İlahi rahmet ve nurdur. Yani Hazreti Muhammed (asm), sahip olduğu bu yüce vasıfları kendi gücü kendi iradesi ile değil, Allah’ın ona olan ihsan ve ikramı ile elde etmiştir. Onun getirdiği İslam nuru insanlığın yegane rehberidir; kim bu rehberin dışında rehber ararsa, yolunu kaybeder, karanlığa gömülür. Allah insanlığa doğruyu O (asm)'nun rehberliğinde ve öncülüğünde gösteriyor.

Güneş nasıl maddi dünyamızı aydınlatan bir kandil ise, Hazreti Muhammed (asm) de manevi alemimizi aydınlatan manevi bir güneştir. Bu güneşin dairesinden çıkan karanlığa gömülmeye mahkumdur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...