Block title
Block content

Yedinci Söz'ün Ana Teması Nedir, Nelerden Bahsediyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu Yedinci Söz'ün ana konusu; namaz kılmaya ve büyük günahlardan kaçınmaya dair olup; "Sabır, tevekkül, şükür, kanaat nedir?" "Allah'tan korkmak nasıl olur?" gibi soruların cevabı veriliyor.

Allah ve ahirete iman esası, kainatın sırf akıl ile anlaşılması mümkün olmayan sırlarını açıyor ve insanın ruhuna saadet ve mutluluğun da kapısını açıyor. 

Mesela; insan şahsi kuvvet ve fikri ile ölüme baksa ölümü bir yokluk, kabri ise dipsiz bir karanlık kuyu tevehhüm eder. Bu tevehhüm ile bela ve sıkıntılar çeker. Ölümdeki ayrılık ve hiçlik acısı hayatını bütünü ile zehir eder. Ama İman ve Kur’an nazarı ile baksa, ölüm ebedi bir saadetin başlangıcı, sonsuz bir kavuşmanın girizgahıdır. Demek kuru akıl ölümün sırrını çözemiyor, Kur’an’ın dersine ve terbiyesine muhtaçtır. Daha bunun gibi binlerce hadise karşısında insan, Allah ve ahireti inkar edip aklına itimat ederse, bela ve sıkıntılara maruz kalır...

İnsan musibetlere karşı sabır ile nimetleri de şükür ile karşılasa, o zaman sabır ve şükür iki güzel ve tesirli ilaç olup, insanın şu hayatında ne kadar nurlu ve saadetli yaşamasına sebep olur. Hem dünyasında hem de ahiretinde mesut ve bahtiyar olur.

Namaz kılmak ve büyük günahlardan kaçmak ise, insanın hem dünya yolculuğunda hem de ebet yolculuğunda bir erzak ve azık olup, insanı büyük sıkıntı ve meşakkatlerden muhafaza eder. İşte bu sözde asıl anlatılmak istenen konu budur; Üstad Hazretleri bu hakikatleri bir temsil ile akla yaklaştırıyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...