"Muzır kâfirler ve kâfirlerin yolunda giden sefihler, Cenâb-ı Hakkın hayvânâtından bir nevi habislerdir ki, Fâtır-ı Hakîm onları dünyanın imâreti için halk etmiştir." Kâfir, neden haşerat nevinden sayılıyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanı hayvanlardan ayıran özelliği, iman ve ubudiyetidir. Bu iki özelliği alırsanız, sadece hayvani özelliği kalmış olmaz mı? Elbette ki böyle bir insana (hayat sahibi anlamına gelen) hayvan denir.

Ayet-i kerimede, "Onlar hayvandır, belki hayvandan da aşağıdır" ifadesi de bu hususu izah etmektedir.

Hayvan tabirini bir hakaret olarak kabul etmek yanlıştır. Sualinizde şu ifadeleri kullanıyorsunuz; "İçlerinde o kadar temiz kalmış insanlar var ki... çok temiz kalamasa da çoğu yönden kendini geliştirmiş insanlar... açıkçası bu insanlara bakınca bana haşerat gibi gözükmiyorlar."

Acaba bir arıdan, bir inekten, bir ipek böceğinden daha mı iyiler ve kendilerini daha mı çok geliştirmişlerdir? Bütün insanlar toplansalar, bir haşere olan arının balını yapamazlar. Allah her mahluku bir amaç için yaratmıştır. O amaç doğrultusunda vazifesini yaptığı sürece değer kazanır.

Mesela, bir öğretmen derse girmeyi terk edip okulun temizliğiyle ilgilense ve çok da güzel temizlik yapsa, acaba okul idaresi tarafından ödüllendirilir mi yoksa cezalandırılır mı? Cezalandırılması halinde, biri çıksa ve "Neden bunu cezalandırıyorsunuz, o çok iyi temizlik yapıyor?" dese, ne kadar doğru olur? Kaldı ki Allah kâfirin iyiliklerini de neticesiz bırakmıyor. Ona layık bir mükafat veriyor.

İlave bilgi için tıklayınız:

- Kâfirlerin cehennemde yanmaları adalet midir?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR