Namazın bütün ibadetlerin envaına fihriste olması ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Namaz, bütün emredilen ibadetlerin fihristesi ve özeti hükmündedir. Bütün ibadetleri âdeta bünyesinde bulunduran bir şemsiye gibidir. Mesela;

Namazda, yeme içme olmadığı için bir nevi oruç tutulmaktadır. Kâbeye yönelmek de haccı temsil etmektedir. Namazda geçen vakit ömrün zekâtı olarak düşünülebileceği gibi, elbisemizde meydana gelen yıpranma da yine bir nevi sadaka (sadaka-i maliye) olarak kabul edilebilir.

Öte yandan, namaz bütün mahlukatın esnaf-ı ibadetlerini de temsil etmektedir. Ağaçlar kıyam halindedirler. Hayvanlarda rüku daha net olarak görülür. Yerde sürünen canlılar yahut ağızlarıyla otları koparmaya çalışan hayvanlar da bir nevi secde halindedirler.

Melekler âleminin de ibadetleri namazda temsil edilir. Sürekli kıyamda olan melekler bulunduğu gibi, daima rükuda veya secdede olan melekler de vardır. Bu üç nevi ibadet de namazda mevcuttur.

Namazda okunan surelerin manalarını düşünmek de insanı, sürekli olarak tefekkür halinde bulunan ve mahlukatın ibadetlerini temsil eden meleklere benzetir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

matak66
Çok güzel bağlantılar yapılmış.. Maşallah..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...