"Nasıl bir uzv-u insanî hastalansa, yaralansa, sair âzâ vazifelerini kısmen bırakıp onun imdadına koşar." Tıpta yeri var mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu cümledeki ifadeleri üç tarzda anlamak mümkündür.

Birinci Tarz: Azaların hastalık esnasında birbirinin imdadına koşması, daha çok müteessir olması manasındadır. Yani nasıl insanın dişi ağrırsa, bütün azaları rahatsız olur, keyif alamaz hale gelir. Aynı şekilde, vücudun herhangi bir âzası hasta olsa, diğer âzaları da rahatsız eder, keyiften düşürür, kendi ile meşgul eder.

İkinci Tarz: Tıbbî olarak, vücudun herhangi bir yeri hastalanıp yaralansa, vücutta bulunan bütün akyuvarlar ve alyuvarlar namındaki yapıcı ve koruyucu hücrelerin yaralı âzanın imdadına koşmasıdır. Bu hâdise tıpta, savunma mekanizması olarak adlandırılıyor. Yani insanın vücudu; bir takım ruhu ile çalışıp, öylece hareket ediyorlar.

Üçüncü tarz: İnsanın psikolojik olarak yaralı âzasına hasr-ı nazar etmesidir. Böyle olunca, insanın kendisi bütün âzalarını yaralı ve hasta âzasının emrine sevk ve idare eder. Nasıl bir anne ve baba evladının başına bir iş gelince, diğer çocukları ile beraber onun imdadına koşar, seferber olur. Aynen bunun gibi, insan da diğer bütün azalarını hasta azalarının emrine tahsis eder. Mesela kol kırılsa; akıl, göz, kulak gibi diğer azaların tümü onun iyileşmesine hasr-ı nazar ve onun tedavisine dikkat kesilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ishak...
Allah ebediyyen üstaddan ve sizden razı Olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...