"Nemrutların, Firavunların, Şeddadların ve Yezidlerin yapamadığı zulümlerin envaı Bediüzzaman’a yapılıyordu." Üstad'a yapılan zulümler, peygamberlere yapılan zulümlerden fazla mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada kastedilen mana Fravunların, Şeddatların, Nemrutların şiddetinden daha şedit ve sinsi bir cereyanın hakim olup, dindarları ve inananları sıkıntıya düşürdüklerini ifade etmektir. Yoksa Üstad gibi tarihte çekmiş büyük âlimlerin -haşa- peygamberlerle kıyaslamak değildir. Yani "Üstad'ın çektiği sıkıntı bütün peygamberlerin çektiği sıkıntıdan büyüktür" denmiyor, bizim zamanımızdaki zalimlerin tarihteki zalimlerden daha şiddetli olduğu vurgulanıyor.

Bununla beraber, umumi fazilet ve sevap noktasında peygamberler geçilemez, ama bazı hususi ve özel noktalarda geçilebilir. Mesela, hiç ümmeti olmayan nebiler olmuş ama bir Abdulkadir Geylani Hazretlerinin milyonlarca talebe ve müridi olmuş. Bu gibi özel ve hususi noktalarda evliyaların nebileri geçmesi peygamberlerden (a.s) daha faziletli olduğu anlamına gelmez.

"Ümmetimin âlimleri, İsrâiloğullarının peygamberleri gibidir." (bk. Razi, Tefsir, VIII, 302; Neysaburi, Tefsir: I, 264; Keşfu’l-Hafa: II, 64)

Yani her asırda gelen büyük müceddid âlimler, insanları fitne ve fesattan kurtarmaları ve dinin o asrın ihtiyacına göre ihya edilmesi ve meselelerin halledilmesi gibi vazifeler üstlendikleri için, İsriloğullarının kendilerine yeni bir kitap ve şeriat verilmeyen peygamberlerinin vazifelerine benzetilmiştir. Çünkü bir peygamber bir şeriatla geldiği zaman, onun arkasında belli aralıklarla insanları uyaracak nebiler gönderilmiştrir. Bu nebiler yeni bir din getirmemiş, mevcut olan hak dindeki yanlış anlamaları ve unutulan hükümleri hatırlatmış ve düzeltmişlerdir.

Peygamberimiz (asm)'den sonra da başka peygamber gelmeyeceği için, bu vazifeyi deruhte edecek her asırda büyük âlimler gönderilmiştir. Hadiste bu mana kastedilmektedir. Yoksa hiçbir evliya makam olarak bir peygambere yetişmez. Burada vazife itibari ile benzerlik kastedilmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin

O zaman Nemrudların Peygamberlerine yaptığı zulümden fazlası Üstada yapılmış mı oluyor.

Eğer Üstad daha fazla eziyet çekiyorsa haşa o zaman Peygamberlerden daha faziletli anlamı çıkar. 

Allah eziyetleri insanların derecesine göre vermiştir.

Bunda hususi bir fazilet nasıl bulunabilir? 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

"Cüz’î fazilette ve hususi bir kemalde, mercuh, racihe tereccuh edebilir." bu bir kaidedir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin

O zaman evliya da olsa Peygamberlerden cüzi bir fazilette daha ileri olabilir diyebiliriz. Külli fazilette tabiki peygamberler üstün.

Hz. Peygambere(sav) ise cüz'ide de yetişilemez.

 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...