"Nimetin lezzeti içinde, o lezzetten yüz derece daha ziyade lezzetli bir iltifat-ı rahmeti hamd ile düşünüp, lezzeti, birden yüz derece yapabilirsin." cümlesindeki "hamd ile düşünme"yi açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nimetin, maddi ve manevi olmak üzere iki türlü lezzeti vardır. Nimetin maddi lezzeti, insanın maddi azalarına hitap eder; manevi lezzeti ise manevi duygu ve latifelere hitap eder.

Nimetin manevi lezzeti, nimet içindeki nimeti veren eli görmektir. Yani nimetten, nimeti verene intikal etmektir. İşte nimet içinde nimeti vereni görmekte ve ona karşı perestiş etmek de maddi lezzetten daha ziyade bir lezzet vardır.

Mesela, padişah bize bir hediye gönderse, hediyenin kendisinden ziyade, padişahın göndermiş olması bizi daha çok mutlu eder. Hatta hatıra olsun diye o hediyeyi evimizin baş köşesine asarız ve onu iftiharla gelen dostlarımıza gösteririz.

Aynen bunun gibi Allah’ın bütün nimetlerinde de bu mana esastır. Bir elmada maddi lezzetin yanında, elmayı ikram ve ihsan eden Allah’ın inam lezzeti de vardır. Zira Allah bizi düşünmüş, bizim ihtiyacımızı görüp, bizi muhatap alarak bize ikram ve ihsanda bulunuyor. Bu onun kullarına bir iltifatı, bir ikramıdır. İşte bu iltifat ve ikram o nimetin maddi lezzetinden daha hoş, daha büyük bir lezzettir.

İşte insan bu büyük ve hoş lezzete karşı hamd ve nimet içinde nimeti vereni düşünmek ile mukabele etmesi gerekir. Yani Allah’ın iltifatı şahanesine karşı şükür ve tefekkür ile karşılık vermek, insana düşen vazifedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...