"Nisyan dahi bir nimettir. Yalnız her günün âlâmını çektirir, müterâkimi unutturur." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Nisyan dahi bir nimettir. Yalnız her günün âlâmını çektirir, müterâkimi unutturur." (1)

Nisyan; yani unutmak bir nimettir. Çünkü insan imtihanın icabı olarak birçok elemler ve musibetlere düçar olur, görür. Bela ve musibetler insanı üzer, yıpratır, acı verir.

Fakat musibetlerin üzerinden zaman geçtikçe, insan o hâdiseyi unutmaya başlar veya alışır. Başlangıçtaki elemler hafiflemeye, acılar azalmaya başlar. Uzun bir zaman sonra da hiç kalmaz. Hatta lezzetlere dönüşmeye başlar. Çünkü zeval-i elem lezzet verir. Eğer bir de şükretmişse tamamen sevaba dönüşür.

"Hafıza bir nimettir. Fakat ahlâksız bir adamda, musibet zamanında nisyan ona râcihtir." (2)

Her nimetin bir külfeti vardır. İşlerin hayırlısı ve istikâmetlisi, vasat olanıdır.

Hafıza; İnsanda bildiklerini, öğrendiklerini ve müşâhede ettiklerini muhafaza eden bir latifedir. Her insan, eskiden muhafaza ettiği şeyleri, olduğu gibi hafızasında tutamayabilir. Bunun da hikmetleri vardır. Eğer insanlar her şâhid olduğu veya yaşadığımız her hâdiseyi unutmasaydı, hayat onlar için bir azap olurdu.

Mesela, bize ızdırab veren ve bizi fevkalade müteessir eden hâdiseler, hafızamızda ilk tesir ettiği haliyle olduğu gibi kalsa idi, belki kimse buna dayanamayacak ve hayatımıza zarar verecekti. Allah'ın lütfu ve ikramıyla, bizi üzen hâdisatın tesirinden zamanla kurtuluyoruz. Bir müddet sonra o hâdiseler, bazı vesilelerle hatırlanıyor. Ve eski şiddet ve sıkıntısından kurtuluyoruz. Bu mes'ele inanan bir insanda böyle tesir icrâ ederse, imanı zayıf, kadere inanmayan ve isyan noktasına gelen insanlarda musibetler, unutulmadan tazeliğiyle muhafaza etseydi, daha tehlikeli ve dehşetli boyutlara ulaşır, küfre kadar götürebilirdi.

Demek ki bazı şeylerin unutulması da büyük bir nimettir.

İşte Cenâb-ı Hak; insanlara hafızayı nimet olarak vermiş, ancak zamanla unutmayı da ayrı bir nimet olarak nasip etmiştir. Bunun hikmeti de sıkıntı ve ızdırapların zamanla unutularak, ömür boyu devam etmemesidir. Zira daha sonraki musibet ve ızdıraplara tahammül edilmesi için de nisyan, Allah’ın insanlara büyük bir lütfudur.

(1) bk. Mektubat, Hakikat Çekirdekleri, 91.Vecize.
(2) bk. Sözler, Lemeât, Zaman olur ki, adem-i nimet, nimettir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Vbdestabe
İnsan bazen yapmış oldugu hatalardan dolayı keşke unutsam ah bir daha aklıma gelmese diyor... Allah Razı Olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...