"Nur namında Risale-i Nur'dur ki, dinde bulunan yüzer tılsımları keşfeden onun manevî elmas kılıncı, maddî kılıçlara ihtiyaç bırakmıyor." Kur'an ve Peygamber o kadar cihadı emrederken; bu ifade nasıl anlaşılabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ehl-i sünnet inancında dahilde cihat manevidir, maddi cihat harici düşmanlara karşı olur; Kurtuluş savaşında olduğu gibi.

Yine Ehl-i sünnet inancına göre dahilde maddi cihada tevessül etmek dalalettir. Çünkü bu İslam toplumunda fitne ve fesat anlamına gelir, Suriye ve Libya da olduğu gibi. Yönetici ne kadar zalim ve haksız da olsa ona karşı silahlı mücadele caiz olmaz. Dahilde mücadele, ancak ıslah ve manevi cihat ile mümkündür.

Bugün Suriye bu yanlışın sonuçlarını yaşıyor. İktidarı silahla devirmeye kalkışanlar ortada ne ülke bıraktı ne halk bıraktı ne namus kaldı ne vatan kaldı. İslam iki zarardan en hafif olanı tercih eder ki, buna ehven-i şer denilmektedir. Suriye'deki iktidarın baskıcı yönetimi bir şerdir, bir zarardır, ama şimdiki çatışma ve fitne durumu daha büyük bir şer daha dehşetli bir zarardır. Öyle ise iki zarardan daha hafif olanına sabredip, ıslah ve manevi cihada devam edilmesi gerekiyordu; ama maalesef böyle olmadı zarar arşa çıktı.

Bu ahmak siyasal İslam hareketleri ümmetin başındaki en büyük belalardan birisidir. Dikkat edilirse bu hareketler teröre zemin hazırlayan, gençleri maceranın içine sürükleyen, itidal ve ıslah yerine cihat adı altında fitne ve fesat üreten kanserli urlar gibidir. Boko Haram, El Kaide, Hizbullah, DAEŞ ve benzerleri, hep bu siyasal İslam hareketlerinin veled-i zinalarıdır.

Aklı kıt gençleri kandırıp bombacı yaparak, masum zalim demeden insanları katleden bu ahmaklara prim vermek ya da cihat gibi kutsal ve mübarek kelimeleri deforme edip onlara zemin hazırlamak da aynı derecede bir alçaklıktır.

Maddi cihat, İslam devletinin Müslüman ordusu ile harici düşmana karşı yapılır. Bunun dışındaki bütün hareket ve oluşumlar eşkıyalıktır, serseriliktir ve gayrimeşrudur. Bu anlamda bir cihadı inkar etmek sapkınlık olur Üstadımız bunu inkar ediyor da değildir. Kaldı ki kendi de Ruslara, Ermenilere ve İngilizlere karşı Osmanlı devleti altında maddi anlamda cihat etmiştir.

Hâlihazırda bütün Müslümanları temsil edecek ve maddi cihat ilan etme yetkisine sahip bir İslam devleti bulunmuyor. Dolayısı ile bu meydana gelene kadar bizim manevi cihatla memur olduğumuz bilinmelidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...