"Risale-i Nur şakirtleri dünya siyasetine ve cereyanlarına ve maddi mücadelelerine karışmıyorlar ve ehemmiyet vermiyorlar ve tenezzül etmiyorlar." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dünya siyasetinin ve cereyanlarının temelinde, dünya ve dünya menfaati vardır. Bunlar da kırılmaya ve yok olmaya mahkûm cam parçaları hükmündedir.

Ahiret hayatı ise hem sonsuz hem de değeri paha biçilemez ebedî elmaslar gibidir. Nur talebeleri de elması bırakıp cam parçalarına tenezzül etmiyorlar. Bütün kuvvet ve enerjilerini elmas hükmünde olan ahireti kurtarmaya adıyorlar.

Böyle yüksek ve yüce idealleri olan insanların, çer çöp mesabesinde olan siyasete temas etmeleri ve iman hizmetini ihmal etmeleri pek mümkün olmasa gerek. Temas edenlerin Nur'dan uzaklaşma ihtimalleri de fazlalaşıyor.

Tabi ki bu yapılan değerlendirmeler, siyaseti dünyayı avlamak niyetiyle yapanlar ve bu uğurda her şeyi mübah görenler için geçerlidir. Yoksa Peygamberimiz (a.s.m) başta olmak üzere devlet idaresi ve siyasetiyle Allah için uğraşanlar ve bu uğurda mücadele ve fedakârlık yapanlar istisna edilmelidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...