"O arının bütün emsalinin bütün zeminde, aynı zamanda aynı fiile mazhariyetleri gösteriyor ki bu cüz'î ve hususi fiil ise ihatalı rûy-i zemini kaplamış bir fiilin bir ucudur." İzah eder misiniz?

Soru Detayı

Aşağıdaki bahsi açarmısınız teşekkür ederim Allah razı olsun O arının bütün emsalinin bütün zeminde, aynı zamanda aynı fiile mazhariyetleri gösteriyor ki bu cüz'î ve hususi fiil ise ihatalı rûy-i zemini kaplamış bir fiilin bir ucudur. Öyle ise o büyük fiilin fâili ve o fiilin sahibi kim ise o cüz'î fiil dahi onundur Risale-i Nur - Lem'alar(412)

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dünyanın her tarafındaki arıların benzer tavırlar sergilemesi, aynı kanunlar çerçevesinde bal yapması, onları yaratanın, tedbir ve terbiye eden zatın da bir olduğunu ilan ve ispat eder. Bütün arıları çekip çeviren kanunların hâkimiyet ve tedbirinin o Zat'ın elinde bulunması iktiza eder.

Arının kendisi de bal yaptığı çiçekler de kâinat tezgâhında dokunmaktadır. Güneşten toprağa, havadan suya kadar bütün mülk âlemine sahip olmayan, arıya ve balına sahip olamaz. Arı yapma fiili, âlemde icra edilen sonsuz fiillerden sadece birisinin bir ucu gibidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...