"O halde, hem veren Bismillâh demeli, hem alan Bismillâh demeli." Bu cümleye göre kaç defa besmele çekmemiz gerekir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"... Başta 'Bismillâh' zikirdir. Âhirde 'Elhamdülillâh' şükürdür. Ortada, bu kıymettar harika-i san'at olan nimetler Ehad, Samed'in mucize-i kudreti ve hediye-i rahmeti olduğunu düşünmek ve derk etmek fikirdir."(1)

Üstad yukarıda insanın besmele noktasından genel manada nasıl hareket etmesi gerektiğini, izah etmekle beraber besmele ve zikir gibi umumi şeylerde bir kayıt ve sınırlama yoktur. İnsan isterse her lokması için, ayrıca besmele çekebilir.

"Eğer o sebep ihtiyar sahibi ise, o Bismillâh demeli, sonra ondan al. Yoksa alma. Çünkü وَلاَ تَاْكُلُوا مِمَّا لَمْ يُذْكَرِ اسْمُ اللهِ عَلَيْهِ âyetinin mânâ-yı sarihinden başka bir mânâ-yı işarîsi şudur ki: 'Mün'im-i Hakikîyi hatıra getirmeyen ve Onun namıyla verilmeyen nimeti yemeyiniz.' demektir."

"O halde, hem veren Bismillâh demeli, hem alan Bismillâh demeli. Eğer o Bismillâh demiyor, fakat sen de almaya muhtaçsan, sen Bismillâh de, onun başı üstünde rahmet-i İlâhiyenin elini gör, şükürle öp, ondan al. Yani, nimetten in'âma bak, in'amdan Mün'im-i Hakikîyi düşün. Bu düşünmek bir şükürdür. Sonra o zâhirî vasıtaya istersen dua et; çünkü o nimet onun eliyle size gönderildi."(2)

Veren kişi Allah namına vermeyen gafil birisi ise, onun adına bir besmele çekmek gerekir. Alan kişi bir de kendi adına besmele çekmesi gerekir. Bir de yukarıda izah edildiği gibi yemek noktasından besmele çekecek, o zaman adet olarak üç olur.

Dipnotlar:

(1) bk. Sözler, Birinci Söz.
(2) bk. Lem'alar, On Yedinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...