"O Mâlikü’l-Mülk-i Zülcelâl, âlem-i ekberi, bahusus küre-i arz yüzünü öyle bir surette inşa ederek yapmıştır ki..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"O Mâlikü'l-Mülki Zülcelâl, âlem-i ekberi, bahusus küre-i arz yüzünü öyle bir surette inşa ederek yapmıştır ki, birbiri içinde hadsiz daireler olup, her bir daire bir tarla hükmünde olup, vakit be vakit, mevsim be mevsim, asır be asır eker, biçer, mahsulat alır. Mütemadiyen mülkünü çalıştırır, tasarruf eder."

"En büyük daire olan zerrat âlemini bir tarla yapıp, her zaman kâinat kadar mahsulatı, kudretiyle, hikmetiyle onda eker, biçer, kaldırır. Âlem-i şehadetten âlem-i gayba, daire-i kudretten daire-i ilme gönderir." (Mektubat, Yirminci Mektup, İkinci Makam.)

Kâinat, yeryüzü ve ondaki birbiri içinde icra edilen işler ve ortaya çıkan neticeler ayrı ayrı tarlaların mahsullerine benzetilmiş oluyor. Bazı mahsuller bir anda alınırken bazısı bir mevsimde, bazısı da bir asırda alınabiliyor.

Daha sonraki paragraflarda bu dairelerden ve onların mahsullerinden bahsediliyor.

Zerreler âlemi, mevsimler, bir bahçe, bir ağaç, bir canlı ve nihayet her bir insan ayrı ayrı tarlalar olarak nazara veriliyor ve onların mahsullerine dikkat çekiliyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...