On Dördüncü Lem'a'nın "Beşinci Sır" başlığı altında ne demek isteniyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Özetle şöyle diyebiliriz:

Aynada güneşin çok net ve güzel bir şekilde görünmesini ve yansımasını kastederek, kinaye ve mecaz nevinden; ayna güneş olmuştur dersek, bunda bir mahzur yoktur. Burada muradımız aynanın güneşi çok net ve berrak bir şekilde gösterip ilan etmesini ifade etmektir. Yoksa ayna eşittir güneş denilmek istenmiyor.

İşte insanın fıtrat ve mahiyeti de aynanın güneşi yansıtması gibi, Allah’ın isim ve sıfatlarını çok net ve berrak bir şekilde yansıtıyor. İnsan mahiyetinin bu yansıtma işini tasvir etmek için "O ayna güneştir" denildiği gibi, "İnsanda suret-i Rahmân var" vuzuh-u delâletine ve kemâl-i münasebetine işareten denilmiş ve denilir.

Allah’ın suretinden kastedilen mana, Allah’ın isim ve sıfatlarıdır. Yoksa -hâşâ- insana benzetmek anlamında değildir. Yani insan bir ayna, Allah’ın isim ve sıfatları da bu aynada tecelli eden güneşler hükmündedir. Ayna ile güneş arasındaki alaka ise tecelli eden ile edilen şeklindedir.

İnsan şu kâinatın küçültülmüş bir modelidir. Allah’ın bütün kâinatta tecelli eden rahmeti ve şefkati, küçük bir model şeklinde insanın mahiyetinde de tecelli etmektedir. Bu tecelli insanın mahiyetinde, özellikle de insanın suret ve simasında merkezileşiyor.

İlgili yeri okumak için tıklayınız:

- Lem'alar, On Dördüncü Lem'a, İkinci Makam Beşinci Sır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

vicdan
"Aslan gibi adam" örneğinde olduğu gibi mi?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...