Risale-i Nur'un aklı, ruhu, kalbi nurlandırmasını izah eder misiniz, nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur, Kur’an'ın hakikatli ve manevi bir tefsiri olmasından, halis nurdur. Onunla meşgul olan kişilerin aklını, kalbini ve ruhunu Kur’an'dan aldığı nurla aydınlatır, hakka ulaştırır.

Aklın nurlanması, kainata ve kainattaki hadiselere Kur’an'ın nazarı ve vechesi ile bakmaktır. Mesela akıl, ölümü düşünürken, ölümün bir hiçlik ve yokluk olmadığını, ebedi hayatın bir başlangıcı olduğunu kati delillerle Kur’an'dan aldığı feyiz ile Risale-i Nur akla gösteriyor. Bunu bir akıl nurlanması olarak anlayabiliriz.

Kalbin nurlanması ise, baştan sona Risale-i Nur'un verdiği tahkiki ve tefekküri derslerin neticesinde, kalbin tahkiki iman ile dolup Marifetullah ve Muhabbetullah'da terakki etmesidir. Kalbin içindeki manevi hastalıkların şifa bulup, Allah’ın aşkı ile cilalanması ve parlaması hep o hakikatli ve nurani derslerin bir sonucudur.

Ruhun nurlanması ise, aynı akıl ve kalp gibi o imani derslerle, ruhun kuvvet bulup, incelip nuraniyet kazanması ve eserlerinin davranışlara yansımasıdır. Mesela, ruhu geniş ve nurani olan bir mümin hayattan tam lezzet alır, dünyanın hadisatı onu sıkmaz, insanlara karşı müşfik ve adaletli olur.

İlave bilgi için tıklayınız:

''Hususan Şaban ve Ramazan'da, akıldan ziyade kalp hissedardır, ruh hareket eder.'' cümlesini açıklar mısınız?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

SEMANUR
RABBİM BİZLERİN RİSALE-İ NUR VESİLESİYLE AKLIMIZI KALBİMİZİ RUHUMUZU NURLANDIRSIN VE DİĞER ORGANLARIMIZDA BUNLARDAN NASİPLENİP FEYİZLENSİN İNŞALLAH MESELA OKUYAN GÖZÜMÜZ DİNLEYEN KULAĞİMİZ SÖYLEYEN DİLİMİZ HEP NASİPLERİNİ ALIRLAR İNŞALLAH AMİN DUA VE SELAMLA
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
şefkat
ALLAH BİZLERİ KUR'ANIN NURUNDAN VE RİSALEİNURUN FEYZİNDEN AYIRMASIN...AMİN
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...