"Risale-i Nur’un talimatı dairesinde ve bizlere bahşettiği hizmet noktasında feyizli makamlara kanaat etmeliyiz." İzah eder misiniz, feyizli makam nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Risale-i Nur'un talimatı dairesinde ve bizlere bahşettiği hizmet noktasında feyizli makamlara kanaat etmeliyiz. Haddinden fazla fevkalade hüsnüzan ve müfritane ali makam vermek yerine, fevkalade sadakat ve sebat ve müfritane irtibat ve ihlas lazımdır. Onda terakki etmeliyiz." (Kastamonu Lahikası, 58. Mektup)

Risale-i Nur'un imana dair beyanları ve sözleri, öyle kuvvetli, sarsılmaz ve tesirli ki başka hiçbir feyiz, keramet ve keşif onun yerini dolduramaz. Onun verdiği iman feyzini veremez ve onun kadar sağlam bir imanı temin edemez. Zaten dünyevi, ehemmiyetsiz ve fani şeylerle bu feyizli makamlar, kıyasa bile gelmez.

Bu durumda Risale-i Nur'un verdiği iman feyzine kanaat etmeyen bir adamın durumu, güneşin ışığına bedel mum ışığını istemek gibi bir gabavettir. Risale-i Nur'un -sahabe mesleğinden gelen özelliğiyle-verdiği iman ışığı güneş iken; keşif, keramet gibi hallerin verdiği ışık ve feyiz ise mum gibidir.

Risale-i Nur'un mesleği veraset-i nübüvvetten tevellüt eden velayet-i kübradır. Böyle büyük bir velayeti ve manevi makamları kazandıran dairenin nuruna kanaat etmeyip hariçte nur, feyiz ve makam aramak, gerçekten çocukça bir hevesten ibarettir. Tıpkı bir çocuğun, sarrafın çok kıymetli altın hediyesini geri çevirip balon istemesi gibi.

Risale-i Nur dükkânında altın, elmas ve zümrüt gibi paha biçilemez değerli şeyler satılır; kalp (sahte) para, değersiz süs eşyaları bulunmaz. Haddinden fazla fevkalade hüsnüzan ve müfritane ali makam vermek yerine, fevkalade sadakat ve sebat ve müfritane irtibat ve ihlas lazımdır. Onda terakki etmeliyiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...