Risalelerde bayanların çalışması ile ilgili bahsedilen konular nelerdir? Ayrıca bazı cemaatlerde çalışma hayatındaki bayanlara ayrı gruplar yapılıp Risale dersleri verilmektedir. Bu yöntem uygun mudur, Risalelerden nasıl bir hüküm çıkartılabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Kadınlar yuvalarından çıkıp beşeri yoldan çıkarmış; yuvalarına dönmeli"

"Mimsiz medeniyet, taife-i nisâyı yuvalardan uçurmuş, hürmetleri de kırmış, mebzul metâı yapmış. Şer'-i İslâm onları."

"Rahmeten davet eder eski yuvalarına. Hürmetleri orada, rahatları evlerde, hayatı âilede. Temizlik ziynetleri."

"Haşmetleri hüsn-ü hulk, lütf-u cemâli ismet, hüsn-ü kemâli şefkat, eğlencesi evlâdı. Bunca esbab-ı ifsat, demir sebat kararı."(1)

Yuvalarına dönmeleri demek; kadınların iktisadi ve ticari haklardan mahrum olmaları demek değildir. Bu tabirle kadının bir meta gibi her sektörde kullanılmasının doğru olmadığına veya ahlaksızlığın yayılmasında bir araç olmamaları gerektiğine işaret ediliyor. Yoksa kadının ilmi ve iktisadi özgürlüğü vardır; lakin İslam prensipleri içinde olmak şartı ile vardır. Tesettür ve halvete dikkat ediliyorsa, kadının nahif mizacına uygun bir iş ise, bu İslam dini açısından sakıncalı değildir.

Mesai açısından ya da mesleki olarak guruplar halinde ders yapmanın herhangi bir zararı ve sakıncası yoktur. Hatta bu tarz dersler, Türkiye genelinde yaygınlaşmaktadır. İnsanların kendi gibi düşünen, kendi gibi algılayan kimselerle gurup olmaları tabi bir durumdur.

Dipnotlar:

(1) bk. Sözler, Lemeat.

Konunun fıkhi boyutu hakkında bilgi almak için tıklayınız:

- Dinen kadının çalışmasında bir sakınca var mıdır? Kadın, erkeklerin içinde yanyana, başı açık çalışması dinen caiz midir?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Maşallah....meseleyi çok güzel tahkik etmişsiniz...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...