"Rızka iştiha ve iştiyak, bir nevi şükr-ü fıtrîdir." İzah eder misiniz; arının bal yapması veya iştah nasıl şükür oluyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir baba iki küçük çocuğuna güzel bir yemek ve şekerlemeler getirse, çocuğun birisi iştahla o yemekleri yese, diğeri ise yemeği alıp sağa sola atsa, şekerlemeleri babasının üstüne fırlatsa, baba birinci çocuğuna bakmaktan ve onun iştahla yemesinden büyük bir zevk ve keyif alırken, diğer çocuğuna da bir tokat atar.

Bütün canlıların rızıklarını iştahla yemesi, onunla mütelezziz olması tabiri caiz ise Allah’ın hoşuna gider ve bundan mukaddes bir keyif alır. Arının bal yapması, ineğin süt vermesi ve bu hayvanların rızıklarını iştahla yemeleri hâlî ve fıtrî bir şükürdür.

Şükür sadece lisan-ı kal ile değil, lisan-ı hâl ile de yapılır. Temsildeki çocuğun yemeği iştahla yemesi, baba açısından çok güzel bir tablo ve zevk veren bir durumdur. Hâlbuki çocuk ağzını açıp bir teşekkür bile etmemiştir, ama baba açısından çocuğun o iştahlı vaziyeti bir teşekkür kıymetindedir. Çocuk bir de babasına teşekkür ederse nurun âlâ nur olur.

Kâinatta sayısız canlı rızıklarını iştahla yediği anda Allah bu vaziyetten bu tablodan mukaddes bir keyif, mukaddes bir lezzet alır ve memnuniyet duyar. Canlıların bunun şuurunda olmaması, Allah’ın bu mukaddes lezzetine almasına bir zarar îras etmez...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ali85750
Aziz ,Sıddık, Fedakar Abilerim. Maşallah Allah ebeden razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...