Şükrün içindeki "Mâlik-i Keriminin hadsiz lezzetli olan iltifatını" anlamak için, nimetlere bilfiil mazhar olmak mı gerekir? Külli manada şükür mesleği hangi yollardan geçer?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Her insanda "Mâlik-i Keriminin hadsiz lezzetli olan iltifatını" kazanmaya yetecek nimetler bulunuyor. Yeter ki insan, bu nimetler içinde nimeti vereni görüp şükredebilsin.

Varlık nimeti, hayat nimeti, insaniyet nimeti, iman nimeti, nimetler içinde en büyüğü, en kapsamlısı ve en şükrü gerektirenleridir. İnsan bu nimetleri tefekkür ederek de ilahi iltifat ve rızayı kazanabilir. İlahi iltifat ve rızayı kazanabilmek için, ille de yatlara, katlara sahip olmak gerekmiyor.

En fakir, en garip insan bile varlık sahnesine çıkmakla zaten sayısız nimetlere bilfiil mazhar olmuş. Bu yüzden nimet ölçüsünü sadece zengin olmak, statü sahibi olmakla sınırlandıramayız. Sadece insan olmakla insana sayısız nimetler verilmiş, insan bu nimetleri düşünüp şükretmekle mükelleftir.

İnsanın mazhar olduğu sayısız nimetlere tek tek şükredip mukabele etmesi mümkün değildir. Bu yüzden insan şükrü ifa edebilmesi için külliyetli dua ve ibadetlere muhtaçtır. Namaz bunun birinci yoludur.

Günde kılınan beş vakit namaz, senede bir ay tutulan Ramazan orucu, ömürde bir defa gidilen hac farizası, senede bir defa verilen zekat külli şükrü ve tefekkürü muhtevi ibadetlerdir ve yapılmaları farzdır...

Şükür bilfiil ve bilkuvve olmak üzere iki kısımdır. Bilfiil, bizzat şükrü eda edilen şükür iken, bilkuvve şükür ise külli bir niyet ve dua ile yapılan şükürdür.

Allah’ın insana ikram ve ihsanı sonsuz olduğu için, insanın bu sonsuz ihsan ve ikrama bilfiil şükürde bulunması imkansızdır. Bu yüzden Allah insana külli bir niyet ve dua kapısını açmış ki, insan bu sonsuz nimetlere karşı böylece şükürde bulanabilsin. İşte külli bir niyet ve dua ile yapılan bilkuvve şükürlere "manevi şükür" deniliyor.

Namaz külli bir şükürdür. Beş vakit namazı nizami olarak eda dersek, inşallah bu manevi şükrü asgari olarak ifa etmiş oluruz...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...