"Rububiyetin en ehemmiyetli esası olan adalet, hikmet ve rahmet..." Neden sadece bu üç esma zikrediliyor, diğer esaslar nelerdir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Rububiyet Cenab-ı Hakk'ın her zaman, her yerde, her mahluka, muhtaç olduğu şeyleri vermesi, terbiye ve tedbir etmesi ve mâlikiyyeti ve besleyiciliği keyfiyetidir.

Terbiye ve tedbirin en önemli unsurları ise şefkat, hikmet ve adil olmaktır. Terbiye ve idare bu üç ismin üstünde duran veya bu üç temel üstünde yükselen bir icraat ve fiildir.

Biz rububiyeti genelde bir insanın beslenip büyütülmesi şeklinde anlarız, lakin bu besleyip büyütme işleminde Allah’ın diğer isimleri de rol oynar.

Mesela bir bedenin gelişmesinde ve büyümesinde azalar hikmet ve adilane tertip edilmez ise bu gelişme ve büyüme şefkatli ve adil olmaz. Burunun iki metre uzunlukta değil de, yüzün genel görünümüne uygun bir boyutta olması Allah’ın adalet ve hikmetinin bir esasıdır. İnsan kulağının filin kulağı gibi olması diğer azalara bir haksızlık ve ölçüsüzlüktür. Dişlerin fil dişi gibi olması, hem hikmete uygun düşmeyen bir haldir hem de insan için şefkatsiz bir tasarım olur ve hakeza.

Demek vücudumuzdaki her bir aza ve hücrenin, mükemmel bir şekilde tasarlanması ve ölçülü bir şekilde beslenmesi ve büyümesi, Rububiyetin en önemli bir rüknüdür. Bütün bu ince tasarım ve latif beslenmelerin hepsi Allah’ın Adil, Hakim ve Rahim isimleri ile gerçekleşiyor. Demek Rububiyeti Rububiyet yapan bu isimlerin tecellisidir.

Diğer isimlerde terbiye ve tedbir fiili içinde bir esas olarak tecelli ediyor. Bu isimler daha parlak bir şekilde göründüğü için Üstad Hazretleri bu üç ismi nazara veriyor yoksa sair isimlerde en az bu isimler kadar terbiye ve tedbir fiilinde tecelli ile tezahür ediyorlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

sultansel
Ne güzel açıklamışsınız. Teşekkür ederim.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...