"Sarayın efendisi kapıya gelmiş, it ile oynuyor ve oynamasına yardım ediyor." Temsildeki "efendi" ve "padişah"ın tabirleri nasıldır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Temsilde geçen, "efendi"den maksat; kalptir. Vücudun maddi ve manevi idaresi ona aittir. Nitekim Lem'alar, On Yedinci Lem'a'da şu ifadeler geçer:

"Sen kendi mahiyetine bak ki: Senin latifelerin içinde öyle bir latife var ki, ebedden ve Ebedî Zat'tan başkasına razı olamaz. Ondan başkasına teveccüh edemiyor. Masivasına tenezzül etmez. Bütün dünyayı ona versen, o fıtri ihtiyacı tatmin edemez. O şey ise, senin duygularının ve latifelerinin sultanıdır. Fâtır-ı Hakîmin emrine muti olan o sultanına itaat et, kurtul."

"Padişah"tan maksat ise; Allah'tır. Yukarıdaki yazıda, "Ebedî Zat" olarak isimlendirmişti.

"Kalpler ancak onu zikretmek ile mutmain olur." (Ra'd, 13/28) ayeti de bu münasebete işaret etmektedir. Kalp, Sultan-ı Kâinat olan Allah'ı hatırladığı ve onun emirleri doğrultusunda hareket ettiği sürece, bir sıkıntı ve huzursuzluk olmaz. İsyan ve inkâra gitmesi halinde ise huzursuzluk baş gösterir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

tahiri
19. lem'a da "mide,cesedin idaresi noktasında bir efendi ve bir hâkimdir" denmiş.o zaman insan şöyle diyor ki;mide nasıl ki bedene hâkimse,kalp'te insanın bütün maddi ve manevi hayatına hâkim.öyleyse insan bütün cihazatıyla birlikte yalnız Allahın zikrinden başkasıyl tatmin olamıyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...