"Şefkat, acz yüzünden elemli bir musibet olur." Bu nasıl olabilir, izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ehl-i gaflet ve ehl-i dünya tarzında ve nefis hesabına olan muhabbetlerin, dünyada belâları, elemleri, meşakkatleri çoktur; safâları, lezzetleri, rahatları azdır. Meselâ, şefkat, acz yüzünden elemli bir musibet olur. Muhabbet, firak yüzünden belâlı bir hırkat olur. Lezzet, zevâl yüzünden zehirli bir şerbet olur. Âhirette ise, Cenâb-ı Hakk'ın hesabına olmadıkları için, ya faidesizdir veya azaptır (eğer harama girmişse)."(1)

Birisine çok acırız; ama ona yardım edecek güç ve kudrete sahip olamadığımız için, bu acımak bize büyük bir ıstırap ve hüzün verir. Bir de o acıdığımız kimseyi sahipsiz ve hamisiz olarak görüyorsak; yani Allah’ın tasarrufundan gafil isek, bu acıma hissi bizim için büyük bir eleme dönüşür.

Mesela yeryüzünde yetim ve öksüz çocuklara karşı çok şefkatli ve duyarlıyız; ama onlara yardım eli uzatacak bir zenginliğe ve güce de sahip değiliz. Bu durumda bu şefkat, acizliğin verdiği çaresizlik ile müthiş bir eleme ve kedere dönüşür. Şayet imanımız güçlü ise, "Onların sahibi ve hamisi bir Allah var." deyip manen rahatlarız.

Özetle, birisine çok acıyıp acizlikten dolayı bir şey yapamamak insana büyük acı verir.

(1) bk. Sözler, Otuz İkinci Söz, Üçüncü Mevkıf.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...