"Senden başka ilah yoktur." ibaresinin istikbalimiz ile; "Sen her şeyden münezzehsin." ibaresinin de dünyamız ile olan bağlantısını açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Senden başka ilâh yoktur."

Ayetin bu ibaresinde geleceğe ait şöyle bir nükte var: Yani senden başka, geleceğimizi yaratacak ve hazırlayacak başka bir İlah yoktur; bizim gelecekteki hayatımızı ve rızkımızı temin edecek ancak sensin, demektir.

İstikbal, burada sadece dünya hayatının kalan kısmı değildir, bütün gaybi alemleri de içine alan geniş bir tabirdir. Dolayısı ile ebede uzanan hayat yolculuğumuzda önümüzü bize ihzar edip nurlandıran, Allah’tan başkası değildir. Bu mana “Senden başka ilâh yoktur.” ibaresi ile ifade ediliyor.

"Sen her noksandan münezzehsin."

Ayetinin dünyaya olan işareti ise; sonraki ifadelerde şu şekilde izah ediliyor:

"Ve mütemadiyen mevt ve hayatın değişmesiyle seneler ve karnlar emvâcı üstünde hadsiz cenazeler binip ademe atılan dünyamız ve zeminimizde, Kur'ân-ı Hakîmin tezgâhında yapılan bir sefine-i mâneviye hükmüne geçen hakikat-i İslâmiyet içine girip, selâmetle o denizin üstünde gezip, tâ sahil-i selâmete çıkarak hayatımızın vazifesi bitsin."(1)

İnsanların ekserisi, iman ve itikat açısından kir ve pas içerisindedirler. Yani insanların ekseriyeti, Allah’ı hakkı ile tenzih ve takdis etmekten uzak bir hayat yaşıyorlar. Bunun sebebi ise; insanların ekserisinin dünya tezgahında işlenmiş dünyevi fikir ve ideolojilerin gemisine binmeleridir. Halbuki insanlar, Kur’an tezgahında işlenmiş İslam gemisine binseler, hakkı ile Allah’ı tenzih ve takdis edebileceklerdi.

İşte “Sen her noksandan münezzehsin.” ayetinin dünyamıza işareti bu vecih iledir. Kirli ve paslı itikatlar, ekseri dünya tezgahında işlenen gemilerin mürettebatında görünüyor. Ayetin ibaresi ise; insanları temiz ve pak bir imana davet ediyor, denilebilir.

(1) bk. Lem'alar, Birinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Allah razı olsun.Selametle. Erkan Mercimek. EMİRDAĞ
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...