"Senin göz bebeğindeki o camit zerrecik dahi, senin gözünde, başında..." Buradaki "zerrecik" hücre midir, keyfiyeti nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada “camit zerrecik” denildiğine göre, zerrecikten maksat canlı olan hücre değil, hücreye giren ve hücreyi teşkil eden cansız yapıtaşları olan atom, element ve moleküllerdir. Zerre ifadesinin Risale-i Nur’daki umumi kullanımı da bu yöndedir.

Başka bir yerde Üstadımız aynı göz bebeği misalini vermekte ve göze giren zerrenin şuurkarane vazifesini yaptığını nazarlarımıza arz etmektedir:

“İşte o zerrattan hangi zerreye bir nazar-ı hikmetle baksan göreceksin ki basîrane, muntazamane, semîane, alîmane sevk olunan o zerreye, kör ittifak, kanunsuz tesadüf, sağır tabiat, şuursuz esbab, hiç ona karışamaz. Çünkü her birisi unsur-u muhitten tut, ta beden hüceyresine kadar hangi tavra girmiş ise o tavrın kavanin-i muayyenesi ile güya ihtiyaren amel ediyor, muntazaman giriyor. Hangi tabakaya sefer etmiş ise öyle muntazam adım atıyor ki bilbedahe bir Sâik-i Hakîm’in emriyle gidiyor gibi görünüyor."

"İşte böyle muntazam tavırdan tavıra, tabakadan tabakaya gitgide hedef ve maksadından ayrılmayarak ta makam-ı layıkına, mesela, Tevfik’in göz bebeğine emr-i Rabbanî ile girer, oturur, çalışır."

"İşte bu halde, yani erzaktaki tecelli-i rububiyet gösteriyor ki iptida o zerreler muayyen idiler, muvazzaf idiler, o makamlar için namzet idiler. Güya her birisinin alnında ve cephesinde 'Filan hüceyrenin rızkı olacak.' yazılı gibi bir intizamın vücudu, her adamın alnında kalem-i kader ile rızkı yazılı olduğuna ve rızkı üstünde isminin yazılı olmasına işaret eder.”(1)

1) bk. Sözler, Yirmi Dokuzuncu Söz, İkinci Maksat.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak

Meseleyi kavradım çok teşekkür ederim .Allah razı olsun .

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...